makrofolyamatok

Egy kis szünet

by totalreturn 2015. október 22.

Egyelőre nem világos, hogy mennyire kell komolyan venni, de augusztusban viszonylag jelentősen, 2 százalékkal esett vissza az ipar kibocsátása júliushoz képest. Augusztus egyébként a gyárbezárások miatt mindig kisebb termelést hoz, mint a július, de mivel itt szezonálisan igazított adatokról van szó, ez a 2 százalék úgy értelmezendő, hogy az ipar az ilyenkor szokásosnál is 2 százalékkal többet csökkent. Egy hónapból nem kell sok következtetést levonni, de így összességében az ipari kibocsátás szintje ott van, mint januárban. Ha szeptemberben nem lesz ennek egy korrekciója (mondjuk úgy, hogy ismét beindul a termelés egy olyan helyen, ahol most a szokásosnál jobban esett vissza), akkor a harmadik negyedévet ebben a mértékben nulla százalékos növekedéssel abszolváljuk. Az ipari kibocsátás szintjét mutató ún. „fixbázisú volumenindex” remekül ábrázolja ezt a helyzetet.

Az ipari termelés szintje 2010-hez képest

Az ipar persze nem maga a teljes gazdasági növekedés, de igen erősen együtt mozog a kettő, például az ipari tevékenységhez kapcsolódó szolgáltatásokon is keresztül. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a magyar ipar 2014. eleje óta mutatott összteljesítménye mennyire más, mint a világ vezető gazdaságaiban. Amennyiben a kibocsátást egyszeri hatások, mondjuk új kapacitások belépése emelte meg, akkor nem kell majd csodálkozni abban az esetben, ha véletlenül a magyar ipar ismét belassul.

Létezik egy, a közeli kilátásokat illető üzleti bizalmat, illetve a pillanatnyi termelési várakozásokat mérő ún. beszerzési menedzserindex, mely a konjunktúra pillanatnyi alakulását viszonylag jól mutatja, jóllehet, ez az index Magyarországon valamilyen metodológiai sajátosságok miatt igen jelentős kilengéseket mutat. A három hónapos mozgóátlag viszont már kicsit rendezettebb, és jól jelezte 2014. közepén, hogy a magyar gazdaságban némi gyorsulás várható. Ha a mostani értékeknek hinni lehet, akkor az üzenet az, hogy a gazdasági növekedés nem áll meg, de esetleg érezhetően lassulni fog. Mivel az index igen volatilis, ez a kép az őszi számok ismeretében változhat, de egyelőre tökéletesen egybevág az ipar folyamataival, valamint a világgazdaságból, köztük Európából is érkező jelekkel.

A magyar beszerzési menedzserindex alakulása

Mindez nem jelenti azt, hogy a növekedésnek vége, de ne lepődjünk meg, ha hirtelen csalódást keltő adatok kerülnek napvilágra. A folytatás nem kis mértékben a világgazdaság trendjein múlik, amivel kapcsolatban azt látjuk, hogy az első félév végén megtörni látszott a világgazdaság lendülete, és ez a kép azóta sem javult. Várjuk tehát nagyon, mit hoznak a következő hónapok.

Forrás: Bloomberg, Aegon

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.