Monetáris politika piacok

Ennyi volt a kamatemelés Amerikában?

by totalreturn 2015. október 14.

Az október elején publikált foglalkoztatási adat után írtam, a kötvények valahogy nem tudtak bekapcsolódni a konjunkturális örömünnepbe, és ez azóta sem változott. Tanulságos az irányadó kamathoz szorosabban kötődő kétéves viselkedése: lejjebb van, mint a szeptemberi, meglepően visszafogott Fed-ülés után, és bár a részvénypiaci felpattanással egy ideig ő maga is felfele mozgott, semmilyen ellenálláson nem bírt áttörni. Most megint a 200 napos alatt vagyunk, és úgy néz ki, hogy lefelé tendál az 53 bázispont körüli szinthez.

Az amerikai kétéves kamat napi bontásban

 

Ha havi bontásban nézzük 2008. óta, akkor látszik, ahogy szeptemberben behalt a kitörési kísérlet felfele. „Ha nem megy fel, akkor lemegy”, mondta egyszer egy spekuláns ismerősöm, most úgy tűnik, ez a szabály érvényes.

Az amerikai kétéves kamat havi bontásban

 

Mindez természetesen perspektívába helyezve érdekes. A lefelé mozgó rövid kamatok azt jelentik, hogy a piac egyre kisebb valószínűséget ad annak, hogy küszöbön állna a kamatemelés. Van arra utaló jel, hogy a Fed döntéshozóinak is merőben ellentétes véleményük van a gazdaság lehetőségeit és kockázatait illetően, és ezt a vitát most kezdik a közvélemény felé is kommunikálni. Nem kizárt, hogy a szeptemberi ülés eredménye is azért lett olyan, amilyen, mert páran még arra sem voltak hajlandók, hogy nagyon lobogtassák a szigorítási zászlót. Túl korai lenne azt állítani, hogy akkor kamatemelés az idénre nyema, de ennek a valószínűsége egyre növekszik, különösen úgy, hogy a globális konjunktúra messze van a zakatoló tempótól.

Forrás: Bloomberg

 

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.