egyéb érdekesség gazdaságpolitika Monetáris politika piaci érdekesség piacok

Érdekes dollárerősödés

by totalreturn 2015. október 26.

Draghi az éppen aktuális EKB ülésen annyira galamb hangvételű volt (azaz még lazább monetáris politikát sejtetett), amennyire csak lehetett. A sajtótájékoztatón belengette, hogy decemberben készek felülvizsgálni a jegybank jelenleg „még csak” havi 60 milliárd eurós eszközvásárlásait és akár 2016 szeptemberén túlra is kiterjeszthetik a programot. Ez meglehetősen egyértelmű jelzés volt a piac számára, hiszen az EKB nem csak az ütemet, de egyben akár a program időtartamát is meghosszabbíthatja. Ez első körben a piaci hangulatra tud hatni, mindezt azonban maximálisan meg is tette: bár Draghi semmilyen konkrét intézkedést nem jelentett be, verbális intervencióval azt gondolom a maximálisan elérhetőt elérte. A kockázatos eszközök szárnyalni kezdtek, a kötvényhozamok zuhantak, az európai indexek felülteljesítése mellett pedig maga az euró mozgott a leglátványosabban: több mint 3%-ot gyengült a dollárral szemben.

Maradjunk még pár szó erejéig a keresztárfolyam euró részén: mivel a jegybankok között az EKB hitelességi szempontból elég jól áll (vagyis amit az elmúlt időszakban belengetett, azt később többnyire meg is valósította), ráadásul jelenleg a pozícionáltság sem nagy az euró esetében, így erről a részről úgy tűnik, van még tér az euródollár csökkenésére.

 

 

Térjünk azonban át a dollárra. Az nagyon jól látszik, hogy a tengerentúli fizetőeszköz erősödése most nem az amerikai monetáris politika/fundamentumok/várakozások kapcsán alakult ki, hanem egyszerűen csak egy következmény volt Draghi beszéde után.

Látható ez abból is, hogy az amerikai jegybank kamatemelését még mindig nagyon távolra – most éppen 2016. áprilisára – várja a piac. De ennél látványosabb az USD viselkedése az egyes feltörekvő devizákkal szemben.  Korábban a szokásos menetrend az volt, hogy ha erősödött a dollár (az amerikai fundamentumok és kamatemelési várakozások miatt), az komolyan rányomta a bélyegét a sérülékenyebb, magasabb kamatozású feltörekvő piaci devizákra. Most abszolút nem ez a kép: a tradicionálisan ide sorolandó keresztek, mint például a brazil reál vagy a török líra jól teljesítettek a dollárral szemben, de az elmúlt időben gyengülő ázsiai devizák sem mozogtak sokat (nem úgy, mint a közép-európai régiós devizák, amelyek most az európai lazítás nyomán a sort zárták). Ritka jelenség.

Ezekkel az előjelekkel megyünk az e heti amerikai kamatdöntő ülés felé. Bár a várakozások most olyan alacsony szinten vannak (lásd jövő áprilisi kamatemelés), hogy már egy mérsékelten sólyom hangvételű (szigorúbb monetáris politika irányába mutató) sajtóközlemény is segítheti az euródollár csökkenését, mégis az amerikai döntéshozóknak nagyon óvatosnak kell lennie. Nyilván nem felejtik el azt sem, hogy a dollár túlzott erősödése nem tesz jót az amerikai gazdaságnak – márpedig kamatemelés nélkül is újra eljutottunk az 1,1-es kulcsszinthez pár nap alatt – emellett azonban sokkal fontosabb, hogy az elmúlt időszak kedvezett a kockázatos eszközöknek, egy esetleges FED kamatemelés vagy utalás erre viszont komolyan megakaszthatja a feltörekvő piaci ralit (részvény, kötvény). Márpedig az elmúlt FOMC ülések egyik legfontosabb újdonsága az volt, hogy a FED nagyobb hangsúlyt fektet a globális gazdasági és pénzügyi fejleményekre, konkrétan a lassuló feltörekvő piacokra.

Vagyis mi a konklúzió? Az euródollár keresztet egyértelműen az EKB rángatta le – és a nyomás erről az oldalról továbbra is inkább lefelé van – mindeközben az elmúlt időszakban nem csak szusszanni, de erősödni is tudtak a feltörekvő piacok, a legsérülékenyebb devizák pedig ellenállók voltak az elmúlt napok dollárerősödésére. Az EURUSD tekintetében az e heti FOMC ülés lesz a következő nagy esemény: az 1,1 lényegi, tartós áttörésére vélhetően az amerikai oldalon is erősödésre lesz szükség. Ezt könnyen „szállíthatja” a FED, viszont az amerikai döntéshozóknak rettentően résen kell lennie, hiszen azok az okok, amelyek 6 hete vélhetően a tartásra ösztönözték a tagokat, továbbra is fennállnak, ráadásul egy szigorúbb hangvételű közlemény könnyen lerombolhatja az azóta kialakult törékeny feltörekvő piaci jó hangulatot és újra előtérbe hozhatja a növekedési, stabilitási félelmeket.

Apró betűs rész: a fenti írás nem minősül befektetési ajánlásnak, értelemszerűen nem fedheti le az összes forgatókönyvet, egyszerűen csak a szerző saját, jelen információk alapján kialakított pillanatnyi véleményét tükrözi. Mindez a bejövő információk függvényében drasztikusan változhat.

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.