piacok

Erősödik a stressz

by totalreturn 2016. január 6.

Erről írtam már ugye, és nem csak írtam, érintett is vagyok az ügyben, szóval sokan gondolják úgy, hogy a dollár/jüan árfolyamnak felfele (gyengébb jüan) irányába kellene mennie. Minden „reform” ellenére a jüan (CNY) zárt piac, de van egy offshore változata (CNH), ami szabadon kereskedhető, és „békeidőben” azok, akik szabadon átjárhatnak a két piac között biztosítják, hogy a két instrumentum ne váljon el nagyon egymástól. Most viszont az elmúlt két év legnagyobb diszkrepanciája alakult ki a két árfolyam között, ami arra utal, hogy olyan nagy a nyomás az offshore piacon, hogy már meghaladja a CNY-CNH szelep áteresztő kapacitását.

Az onshore és az offshore jüan közti árfolyam-különbözet az elmúlt két évben

A hogyan tovább innentől problémás, mert simán mehet ez a spread tovább is, de bármikor jöhet egy kijózanító kirázás. Az látszik, hogy a hivatalos árfolyam leköveti az előreszaladó onshore instrumentum árát, de mégis kényelmetlen érzés az, amikor valami hirtelen ekkora túlnyomás mellett működik. Hogy az offshore jüan shortolók számára ilyenkor mi a jó stratégia, nem tudom. Talán az, hogy hosszabb távra kell nézni, és aszerint még tényleg van tér a tényleges fizetőeszköz gyengülésére, különösen úgy, hogy a többi feltörekvő deviza gyengülő trendje egyáltalán nem látszik megtörni. A túl nagy pozíció viszont egy visszacsapáskor igen fájdalmas bír lenni.

Azt meg kell jegyezni, hogy a forrónak tekinthető tőke Kínából történő egyre erősödő kiáramlása is arra utal, hogy a leértékelésnek nem csak valami elvont fundamentális alapja van, a reálgazdaság már hónapok óta erre szavaz. Erre csak a fizetési mérleg és a banki mérlegstatisztikák összevetéséből történő becslések állnak rendelkezésre, de szerencsére a Bloombergnek erre is van adata. Ezek szerint tavaly havi átlagban 75 mrd dollár körüli forró tőke hagyta el az országot, ami a devizatartalék majdnem 3,5 ezer milliárdos szintjéhez képest nem annyira sok, de tekintve, hogy egyre intenzívebb folyamatról van szó, valamit mégis jelent. 

Kínába irányuló nettó tőkeáramlás

Az árfolyamon tehát van nyomás rendesen, a devizatartalékok másfél év alatt dollárban 14 százalékkal, mintegy 500 milliárd dollárral estek, így arra bátran lehet számítani, hogy az árfolyam-korrekció még nem ért véget. Az is látszik azonban, hogy egyre többen játszanak erre a szcenárióra, ami kicsit kényelmetlen érzést okoz annak, aki már egy ideje long USDCNH-ban ül.

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.