A várt Fed-ülés után elülni látszik a kezdeti por, és úgy tűnik, a részvények megtalálták az irányt. Eközben a kamatok még mindig csak oldalaznak, bár a csütörtöki áttörés egyelőre behalt.
Annyira erős volt a múlt heti kamatmozgás, hogy muszáj utánkövetni ebben a bejegyzésben, főleg, hogy úgy tűnt, egy paradigmaváltásnak is felfogható mozgás lehet kibontakozóban. Ehhez képest most ott állunk, ahol eddig, a kétéves kamat visszament 75 bázispont alá.
A kétéves amerikai államkötvénykamat heti bontásban
Az adatsor továbbra is felfele tendál, egyre magasabb mélypontokról pattanva fel, és egyelőre — ha hajszálnyival is, de — magasabban vagyunk, mint augusztusi átlagban. Történt azonban valami érdekes. Az FOMC (ez kvázi a monetáris tanács) minden ülés után kiad egy grafikont (ez az „FOMC dot plot”), amin név nélkül feltüntetik, hogy az egyes tagok szerint hol kellene lennie a kamatnak a következő években. Minden pont minden periódusra egy tanácstagot jelöl, és látható, ahogy tendenciaszerűen egyre magasabb kamatot valószínűsít a társaság. Maga az ábra amúgy előrejelzésre alkalmatlan, hiszen az adott információk birtokában nagyjából mindenki emelkedő kamatokat vár, legfeljebb az emelés sebessége különbözik, viszont a pontok eloszlása jó képet ad arról, hogy hogyan szóródik a döntéshozók optimizmusa.
A múlt heti ülés azonban annyiban szokatlan volt, hogy egy tag belengette, hogy negatív kamatokra lenne szükség. Ez nem tudom honnan jött, de ha jól emlékszem, ez az első alkalom, hogy a Fednél valaki negatív betéti kamatokkal operált volna.
Hogy ez mit jelent, nem tudom, a kamatpiac egyelőre nem szúrta meg magát miatta sehol. Ha a részvények tovább esnek, lehet, hogy a kamatok is korrigálnak lefelé, de ez a furcsa felvetés most még nem mozgatta meg jobban kötvénypiacot annál, mint ahogy eddig is mozgott.
Forrás: Bloomberg, Federal Reserve