gyógyszeripar mesterséges intelligencia részvénypiacok

Európai gyógyszerszektor: túl a súlycsökkentő szereken

by Total Return 2024. augusztus 30.

Pálfi György, VIG Alapkezelő

Jól teljesítettek a globális részvénypiacok idén, legalábbis eddig.  Bár ismét az amerikai részvénypiac bizonyult a legerősebbnek, az európai tőzsdék sem szégyenkezhetnek a maguk kétszemjegyű emelkedésével. Mindkét piac történelmi csúcsa közelében van, annak ellenére, hogy augusztus elején komoly korrekciót láthattunk. Amíg azonban az amerikai piac idei jó teljesítménye mögött a mesterséges intelligencia sztori, és ezzel együtt a chipgyártók, IT és kommunikációs vállalatok kimagasló teljesítménye áll, addig Európában az egészségügyi szektor – amely több mint 20%-os idei emelkedésével messze túlteljesíti a régió más szektorait és hosszú távon is – jó teljesítményt mutat: az európai részvénypiac átlagához képest az elmúlt 5 évben 20 százalékkal, míg 10 éves időtávon közel 30 százalékkal teljesített felül (ráadásul – köszönhetően a Covid időszak erős teljesítményének – nagyobb esések nélkül.) Úgy gondoljuk, hogy az európai gyógyszerszektor az egyike azoknak, amelyek globálisan is kimondottan versenyképes befektetésnek számítanak, és hosszú távon mindenképpen tartogatnak néhány különösen érdekes lehetőséget.

forrás: Bloomberg

Az európai vállalatok versenyképességének romlásáról sok szó esett az utóbbi években. Az energia válság, a túlszabályzás, az innováció hiánya komoly versenyhátrányt eredményezett számos szektorban a kínai és amerikai vállalatokkal szemben. Nincs ez másképp a gyógyszeriparban sem.  Pascal Soriot, az Astrazeneca vezérigazgatója áprilisban igen kemény kritikát fogalmazott meg, miszerint a gyógyszeripari innováció terén is lemaradt Európa hozzájuk – de főleg az USA-hoz – képest. Ezt támasztja alá az Európai Bizottság 2023-ban közzétett, a világ 2500, kutatásra és fejlesztésre a legtöbbet költő vállalatáról szóló elemzése, miszerint az egészségügyi kutatásba beruházó vezető vállalatok csupán 12 százaléka található Európában, szemben az amerikai 55 százalékkal és a kínai 17 százalékkal.

Ennek ellenére  számos európai gyógyszergyártó piacvezető a maga területén, ami támogatja a szektor növekedési kilátásait. Az elmúlt negyedév gyorsjelentései legalábbis optimizmusra adnak okot. A legtöbb európai gyógyszergyártó a várakozásokat meghaladó eredményeket tett közzé, ráadásul számos vállalatvezető nagyon optimistán nyilatkozott a vállalati kilátások tekintetében. A Roche, az Astrazeneca és a Sanofi vezetői is az eddigi várakozásaikhoz képest magasabb növekedést jeleztek előre. Az európai gyógyszeripari óriások úgy tűnik, egyre inkább fókuszálnak olyan új, innovatív termékekre, amelyekkel nagyobb piacokat érhetnek el és valamilyen hosszú távú előnnyel rendelkeznek a versenytársakhoz képest. Így ha szektor szintjén vannak is problémák, jónéhány globálisan is versenyképes vállalat találhatunk.

Az európai gyógyszerszektor erejét jól mutatja, hogy mind a kontinentális, mind a londoni részvénypiacokon – piaci kapitalizáció alapján – e szektor két képviselői a legértékesebb vállalatok. A Novo Nordisk jelenleg több mint 570 milliárd dollár – ez több, mint az anyaország, Dánia gazdasága.  Az Astrazeneca pedig jelenleg az egyetlen olyan vállalat az Egyesült Királyságban, melynek piaci értéke átlépte a 260 milliárd fontot. Ilyen magas piaci értéket eddig csak a Vodafone-nak sikerült elérnie a 2000-es dotcom lufi alkalmával, illetve a Shellnek 2018-ban:

A Novo Nordiskról, mint az elhízás elleni készítmények piacvezető vállalatáról már sokszor írtunk a blogon. A cég az amerikai Eli Lilly mellett kvázi egyeduralkodó volt ezen készítmények a várakozások szerint 100-130 milliárd dolláros piacán. És bár a vállalat negyedéves számai elmaradtak a várakozásoktól, az értékesítés idei évre vonatkozó növekedési kilátásait 22% és 28% közé emelte a korábbi 19% és 27% közötti értékről.

Az elhízás elleni terápiás piac kétségtelenül az egyik legnagyobb növekedési potenciált jelenti a gyógyszeripar számára. Ugyanakkor a Novo Nordisk 34x P/E rátája jól mutatja a felfokozott várakozásokat. És bár a potenciális piac méretével kapcsolatban inkább felfele mutató kockázatok vannak, a verseny erősebb lehet a jövőben. A vállalat vezérigazgatója, Lars Fruergaard ugyan próbálta csillapítani az ezzel kapcsolatos aggodalmakat, több gyógyszergyártó bizakodó a saját készítményeivel kapcsoltban. Az elmúlt hónapokban a Roche, a Pfizer vagy a szintén dán Zealand Pharma is ígéretes eredményeket jelentett be. És bár egy korai fázisú vizsgálatban elért siker korántsem jelent garanciát arra, hogy egy gyógyszer piacra kerül, a piac potenciális mérete miatt a részvényárak minden esetben jelentősen emelkedtek minden ehhez kapcsolódó bejelentés után.

Az elhízás ellen készítmények terén némileg lemaradó, ugyanakkor nagyon ígéretes növekedés előtt állhat a brit-svéd Astrazeneca. A vállalat nevét legtöbben a koronavírus vakcinája miatt ismerhetik, ám a vállalat elmúlt évekbeli növekedéséhez leginkább a rákos megbetegedésekkel kapcsolatos kutatásokban betöltött vezető szerepe járult hozzá. A gyógyszergyártó vállalat növekedése Pascal Soriot vezérigazgató alatt az elmúlt évtizedben kiemelkedő volt. Még 2014-ben Soriot elhárította a Pfizer 120 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát (a Pfizer piaci kapitalizációja ma alig haladja meg a 160 milliárd dollárt), és akkor bejelentette, hogy a vállalat éves bevételét 26 milliárd dollárról 10 év alatt 45 milliárd dollárra növeli. Bár akkor sokan túl ambiciózusnak találták e terveket, a vállalat tavaly elérte azt, és 45,8 milliárd dolláros forgalmat bonyolított le. Idén tavasszal Soriot újabb ambiciózus célt tűzött ki, mégpedig, hogy 2030-ig 80 milliárd dollár árbevételt fog elérni a vállalat. Tekintettel arra, hogy a társaság eddig rendre hozta a kitűzött célokat, a befektetőknek jó okuk van azt hinni, hogy elérhető a fenti növekedési ütem.

A piac ráadásul még nem igazán árazza az elhízás elleni szerek potenciális piacát, annak ellenére, hogy már a közeljövőben már várhatóak pozitív hírek ezen a fronton. A vállalat a kínai Eccogene gyógyszergyártóval kötött megállapodás keretében az elhízás elleni gyógyszerek következő, szájon át történő szedhető készítményeire kíván betörni, melynek első eredményeit már idén ősszel bejelenthetik.  A vállalat növekedése tehát Soriot vezetése alatt tovább folytatódhat, és bár a 19x közeli P/E elég magasnak számít az egészségügyi szektorban, még mindig jóval alacsonyabb, mint a Novo Nordisk, vagy az Eliy Lilly árazása.

 

A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.” 

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.