piacok

Évkezdet

by totalreturn 2016. január 4.

Volt már szó erről, azóta nézem, és lehet, hogy most eljön az igazság pillanata. A jen letörni látszik ebből a gigantikus háromszögből, bár a tavalyi mélypontok, amelyek akkor még a támasz felett voltak, nem estek el. A devizát sokan stratégiailag shortolják, mondván, a japán jegybank még tovább le szeretné értékelni, de azért ez nem olyan egyszerű. Egyrészt ha nem interveniál direktben (márpedig nem), akkor nem automatikus a deviza külső értékének csökkenése csak azért, mert a jegybank belföldön kötvényeket vásárol, másrészt azért, mert az inflációs folyamatok miatt nem is kell pánikszerűen tovább devalválni az árfolyamot. Így a jen most erősödik, ami azért lehet kritikus, mert ebben a keresztben a jelentős hirtelen felértékelődések jellemzően részvénypiaci árfolyamesésekkel járnak együtt. Ha az árfolyam lemenne jóval 118 alá (ami támasznak tűnik), akkor azzal együtt minden bizonnyal a részvénypiacokon sem lenne minden csupa móka és kacagás.

A jen árfolyama havi bontásban az elmúlt 15 évben

Amíg a jen erősödik, a többi ázsiai deviza gyengül. Technikailag a 2008-as mélypont a következő szint.

Bloomberg JPMorgan Asia Dollar Index havi bontásban az elmúlt 15 évben

Ez az index két év alatt több mint 8 százalékot esett, de az index 41 százalékát kitevő jüan így is erősen túlértékelt. Nem lenne meglepő, ha tényleg megkóstolnánk a 2008-as szinteket.

Ha már itt tartunk, úgy tűnik, a kínai gazdaságpolitika tényleg eldöntötte, hogy szépen hagyja leértékelődni a devizát. Azért „hagyja”, hogy magától értékelődjön le, és nem aktívan „leértékeli”, mert a devizatartalékok másfél év alatt 13 százalékos csökkenése arra utal, hogy ez a rendezett devalváció csak a devizatartalékok folyamatos égetése mellett lehetséges. Ha elengednék, és állandó intervenciókkal nem tompítanák a leértékelést, már rég nem itt tartanánk, hanem sokkal gyengébb szinten.

A jüan havi bontásban az elmúlt 15 évben

A következő szint a 2008-2009 közötti rögzítési pont, ami nagyjából négy és fél százalékra van innen. Kérdés, hogy itt megáll-e az árfolyam. Sántít az analógia, mert egy szabadon lebegő, nyersanyagkapcsolt fizetőeszközről van szó, de tavaly a maláj ringit is nekiment egy ilyen korábbi fix pontnak, és úgy átment rajta, mint a sicc. Várjuk, a kritikus ponton hogyan viselkedik majd a jüan.

 A ringit havi bontásban az elmúlt 15 évben

Ja, BÚÉK!

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.