Szeptemberben a piaci várakozásokkal összhangban nagyot csökkent a 12 havi inflációs ráta. Az előző hónapban mért 16,4%-ról 12,2%-ra lassult a fogyasztói áremelkedés üteme:
forrás: KSH
A lassulás főként bázishatásoknak köszönhető, hiszen a tavalyi évben hozott rezsicsökkentés módosítási törvény hatása 2022 szeptemberében volt látható először az árakban. A bázis a tavalyi év szeptemberével megnőtt, ez pedig pozitív hatással volt a jelenlegi inflációra.
Havi alapon azonban már nem olyan megnyugtató a kép, hiszen csaknem 1%-kal drágult a háztartási energia. Inflációnövelő tényező az emelkedő olajár miatt dráguló üzemanyag is, amelyek szeptemberben 3,3%-kal nőttek. (Októberben ugyan már némi konszolidáció jelei mutatkoznak, de az árak továbbra is magasak maradhatnak.
Pozitív hír, hogy az élelmiszerárak havi alapon közel 0,3%-kal csökkentek. Ugyan év/év alapon még mindig 15% fölötti áremelkedés mérhető, azonban a decemberben elért közel 45%-os csúcshoz képest jelentős a lassulás. A szolgáltatások terén is elkezdődött a dezinfláció, hiszen habár hó/hó alapon még áremelkedést mértek, már közel sem akkora az ütem, mint ami a korábbi hónapokban volt megfigyelhető.
Ami talán a legfontosabb újdonság, hogy szeptemberre hosszú idő után pozitívvá vált a reálkamat:
*jegybanki effektív kamat mínusz inflácio
forrás: VIG Alapkezelő, MNB
Az elkövetkezendő hónapokban tehát teljes mértékben a jegybank kezében lesz a döntés, hogy milyen mértékben hagyja ezt emelkedni. Az már tisztán látszik, hogy a Monetáris Tanács a következő októberi kamatdöntés alkalmával nem folytatja a 100 bázispontos kamatcsökkentéseket. Egy kisebb, 75 bázispontos csökkenés elméletileg lehetséges, de ha a minél magasabb reálkamat elérése a cél, akkor a lazítási ciklus 50 vagy 25 bázispontra való lassítása lenne indokolt.
„A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.”