piacok

Feltörekvő devizák reálértéken

by totalreturn 2015. június 3.

Folyik az irgalmatlan brusztolás EURUSD-ben, miközben az igazi sztori esetleg nem is ott van. A dollár erősödésének talán nincs vége, de nem biztos, hogy az jár a legjobban, aki az euróval szemben játssza meg a trendet.

A minap hoztam négy ábrát arról, hogyan állnak főbb devizák saját hosszú ártörténetükhöz képest. A dollár most nem különösen olcsó, de a Bretton Woods utáni rendszer két dollárerősödése a mostanihoz képest időben és térben is tovább tartott, tehát nem kell meglepődnünk, ha több év távlatában a mostani totojázás esetleg nem is látszik majd a grafikonon. Az euró viszont kifejezetten olcsó, igaz, ettől még lehet olcsóbb is. Vessünk viszont egy pillantást a feltörekvő devizákra!

Az alábbi két ábra a feltörekvő devizák reálárfolyamait mutatja (definíció a fenti linken) együtt, egy kosárként. Az index úgy képződik, hogy az inflációs különbségekkel tisztított árfolyamok havi változását az egyes gazdaságok vásárlóerő-paritáson (PPP-n) mért nagyságával súlyoztam össze, és ebből csináltam láncindexet. Rögtön kettőt is, mert a kötött árfolyamú jüan, ahol  a PPP-n számolt GDP igen nagy, a deviza pedig a dollárral együtt kényszerből felértékelődött, torzítja a képet. Minél magasabb az érték, annál drágább a devizakosár, és fordítva. A kínaiak nélkül számított feltörekvő piaci reálárfolyamban volt némi korrekció, de ez lényegesen kisebb ahhoz képest, amin az euró keresztülment: kevesebb, mint 6%, szembe, az euró csúcshoz képesti 15%-os gyengülésével. 

Feltörekvő piaci devizakosár reálárfolyama a jüannal együtt

Feltörekvő piaci devizakosár reálárfolyama a jüan nélkül

A feltörekvő devizákról az volt tavaly a benyomásunk, hogy durván begyengültek, de ez csak az első blikkre van így. Egyrészt a gyengülésük nagy része a dollárral szemben volt, a külkereskedelmük szempontjából szintén fontos euróhoz képest szemben sokan még erősödtek is, mivel a dollárerősödés „balhéját” nagyrészt az euró vitte el. Másrészt a reálárfolyamokban nem volt olyan korrekció, mert a fogyasztói árak a feltörekvő világban kicsit jobban emelkedtek, mint Amerikában vagy az Eurózónában, így igazi leéértékelés összességében nem történt. Brazíliában meg Oroszországban mondjuk igen, de összességében az eszközosztály ára még mindig magasnak mondható.

Mivel a feltörekvő világ éppen nem a kirobbanó konjunktúrájáról híres, és a külső egyensúlyi folyamatai is elég vegyesek, igazából lenne tér a devizák gyengülésére. Ennek az első felvonása 2013. közepe és a tavalyi év vége között megtörtént, néhol elég agresszív módon, de most nem kizárt, hogy jön a folytatás. Csak óvatosan mondom persze, de nem árt figyelni.

Forrás: JP Morgan, Bloomberg, Aegon

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.