Most, hogy népszerű lett ez peg, vagy nem peg-kérdés, a figyelem a cseh jegybank felé fordult. Ugyanis ott is féloldalas peg van az erős irányba. Vajon mi lesz a sorsa?
A cseh jegybank 2013. novemberében gondolt egy merészet, és a túlságosan alacsony infláció miatt új devizarezsimet vezetett be, azzal technikával, mint az SNB 2011-ben: 7-én bejelentette, hogy aznaptól korona/euró árfolyam alja 27,00, szemben az előző napi 25,79-es záróval. Az indok az volthogy a 27-nél alacsonyabb árfolyam nem konzisztens az inflációs céllal. Pontosabban nagyon nem konzisztens.
A svájciakkal ellentétben a cseheknek nem okozott gondot a minimum megtartása, mivel onnantól az árfolyam mindig is gyengébb volt, mint 27,00.
Az idei év elején aztán jelezte a bank, hogy az infláció neki még mindig túl alacsony, és igazából nem bánja, ha az árfolyam tovább gyengül, erre még belerúgtak a keresztbe, igaz, azóta kicsit visszaerősödött az árfolyam.
Az érdekes viszont az, hogy elkezdett terjedni a pletyka, illetve spekuláció (a kettő nem mindig elválasztható egymástól), hogy a CNB feljebb tolja a sáv alját, amire annak rendje és módja szerint elszállt az opciós volatilitás. Az implied vol emelkedése egyébként a legtöbb feltörekvő devizára jellemző volt a tavalyi év végén, kivéve a koronára, amit rendkívül stabil várakozások jellemeztek. Ez most felborult, részben a jegybank, részben a svájci frank („képzeld el az elképzelhetetlent”) miatt.
EURCZK 3 hónapos opciós volatilitás
Egyébként a maginfláció éppen emelkedőfélben van, a 2013-as negyed százalék helyett már magasabb, mint 1%, úgyhogy nem tűnik valószínűnek, hogy a csehek tovább emelnék az árfolyamminimumot. Legalábbis most nem. A piac azért igyekszik védeni magát és tolja fel az opciós árakat, just in Käse…
Forrás: Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.