Tegnap az inflációs várakozásokról volt szó, a részvényeket és a kötvényeket pedig a defla-para jegyében rángatják. Ennek kapcsán előszedtem egy érdekes adatsort a KSH-tól. A magyar infláció története az elmúlt 50 évben.
A magyar inflációnak igazából egy tudora van, ő többet tudna erről beszélni, de mi azért nézzük meg, hogy milyen is volt a magyar infláció elmúlt fél évszázada! A KSH 1960-tól induló konzisztens adatsorokat publikál a fő konjunktúramutatók alakulásáról. Ennek körében van éves fogyasztói árindex is, ezt mutatja az alábbi ábra. Az idei érték az első 9 hónap árváltozása az előző év azonos időszakához képest, a többi éves átlagos adat. Ennyire hosszú távú idősornál ez bőven elegendő a nagyképhez.
Jól látszik, ahogy a nemzetközi inflációs folyamatot hogyan engedte át az árhivatal a rendszeren a 70-es évektől fogva, hogyan lett egy menedzselt, de mégis sokkszerű inflációs periódus a rendszerváltás, majd annak 25 éves lecsengése után hogyan kerültünk be egy más inflációs környezetbe. Az infláció most éppen nulla százalék, és ha elérjük is két év múlva a 3%-os inflációs célt, ami korántsem biztos, akkor is magunk mögött van egy rendkívül kellemetlen 35-40 év. Ez is valami.
A fogyasztói árak éves változása Magyarországon
Forrás: KSH, Aegon
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.