makrofolyamatok

GDP Most

by totalreturn 2015. március 27.

Bár a tőkepiacokat napi szinten nem csak a gazdasági adatok mozgatják, de mindenki szerezné tudni, hogy hogyan fognak alakulni a gazdasági folyamatok. A jövőbelátás persze igen korlátozottan lehetséges, sőt, igazából azt sem tudjuk, hogy éppen most mi történik a gazdaságban, illetve hogy ezeknek a folyamatoknak mi az eredője olyan aggregát mutatókat illetően, mint az infláció vagy a növekedés. A gazdaságstatisztika viszont csak késéssel tudja előállítani ezeket az adatokat.

A növekedésre ez különösen igaz, mert az első becslések is mintegy két hónappal a tárgyidőszakot követően állnak rendelkezésre, amit aztán még sok revízió követ. Köszönhetően az adatgyűjtés szélesedésének, történnek kísérletek arra, hogy olyan valós idejű információt nyerjünk a világról, ami a nagykép szempontjából fontos. Az atlantai Fed már évek óta kísérletezik egy ilyen mutató fabrikálásával, amit „GDPNow”-nak neveznek, és az adatok befutásával párhuzamosan becsli meg napi szinten, hogy vajon mennyi lehet az adott negyedév amerikai gazdasági növekedése. Ahogy halad az idő, egyre többet tudunk az időszak folyamatairól, sőt, bizonyos korlátozásokkal az időszakon belüli lefutásról is szerezhetünk információt.

A technika követési hibája egyébként nem is olyan rossz. Ha összevetjük a legelőször publikált hivatalos első becsléssel, akkor viszonylag jó illeszkedést látunk. 

A GDPNow és az előzetes GDP-adat együttmozgása

Az amerikai GDP-ről azt kell tudni, hogy a magyarral ellentétben nem a negyedévvel zárult teljes év növekedését tekintik a legfontosabb mutatónak (ami összemossa az „azonnali” és a közelmúltbeli gazdasági tendenciákat), hanem az adott negyedévre vonatkozó adatot. Hogy ezt könnyen lehessen értelmezni, évesítik, tehát úgy olvasandó, hogy „mit csinálna az amerikai gazdaság, ha egy éven keresztül úgy nőne, mint most”. Ezért ez egy ingadozóbba adatsor, mint amit a magyar adattal kapcsolatban megszoktunk, de ha a négy egymást követő adatot folyamatosan kiátlagoljuk, nagyjából olyan sima számot kapunk, mint idehaza.

És mit mond a modell 2015. első negyedévére? Nos, nem valami jót. Ahogy haladunk előre az időben, egyre gyatrábbnak tűnik ez a periódus, az USA mintha álló helyzetbe került volna. Ez lehet a januári havazás hatása, lehet a negyedéves szinten ide-oda csapongó készletciklus, és lehet persze statisztikai hiba is.

GDPNow 2015. első negyedévére vonatokozó becslésének alakulása

Az, hogy a növekedési adatoknak van-e közük ahhoz, hogy az amerikai tőzsde is döcögősre vette a figurát, nem tudom. Elvileg nem kellene, mert ez a hirtelen lassulás átmenetinek tűnik, és a részvénypiacnak a jövőbe, és nem a jelenbe kellene néznie.

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.