piacok

Gigantikus európai beáramlás

by totalreturn 2015. március 13.

Mint ahogy tegnap Duro is megírta, az európai részvénypiacok kiemelkedő teljesítményt mutatnak az idén (főként saját devizában). A jó teljesítményt rendkívüli mód támogatja az európai részvényalapokba beáramló tőke. A tavalyi második félév deflációs félelmeit, és ezzel együtt nagy mértékű részvénytőke kiiramlását (melynek legnagyobb nyertese az amerikai piac volt) az európai QE-nak sikerült megfordítania. Az ezáltal támogatott alacsony hozamkörnyezet, a folyamatosan gyengülő deviza, valamint az alacsony olajár (amely az olajszektor kis súlya miatt index szinten az amerikai piacnál sokkal pozitívabb hatást eredményez) komoly stimulust jelent az európai vállalatok számára.

A tavalyi év végén írtunk róla, hogy 2014 második féléves kiáramlása után az idei évben a trend fordulhat, így véget érhet az európai piacok alulteljesítése Amerikával szemben. Az azonban nagy meglepetés, hogy a tőkeáramlás megfordulása soha nem látott intenzitással történt. Az alábbi ábra az európai részvényalapokba való tőkebeáramlás havi gördülő átlagát mutatja. Az ábrán látszik, hogy ilyen rövid idő alatt ilyen mennyiségű tőke még nem áramlott be az európai részvénypiacba alapokon keresztül (ha hosszabb idősort néznénk, ez szintén rekord beáramlásnak számítana). Az idei évben közel 40 milliárd ment be az EU részvényalapokba, ami az alapokba lévő állomány több, mint 5%-nak felel meg.

Nagy kérdés persze, hogy ez mit jelent az európai piac jövőbeli teljesítményére nézve. Az ugyanis, hogy sok pénz áramlik be egy piacra egy darabig támogatja az emelkedést, extrém esetben viszont a piac túlpozícionáltságát, vagy nagyobb kiáramlás esetén alulpozicionáltságát jelzi. Ha ugyanis túl sokan belehisznek egy piac egyirányú mozgásába, akkor könnyen kisebb megingás is komoly eladói hullámot indíthat el. Habár a mostani szint már igencsak extrémnek számít, könnyen lehet, hogy ameddig a momentum kitart, érdemes a tömeggel tartani. Némi óvatosság azonban ilyen mértékű beáramlás után már nem árt.

 

Forrás: EPFR, Aegon Alapkezelő

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.