piacok

Görög piaci reakció – chartbook

by totalreturn 2015. július 6.

Egy rövid lista arról, hogy hogyan áll most pár releváns piac az utóbbi napok görög hintájában. Okosabbak nem leszünk tőle, de legalább látszik, mit kell nézni. Hétfő delet írunk éppen.

Úgy tűnik, hogy a piac alulbecsülte azt, mivé tudnak fajulni a görög események, és hogy erre hogyan reagálnak az eszközök. Nekünk sem a vollgázas kollektív öngyilkosság volt a fő szcenáriónk, de tudomásul kell venni, hogy az élet néha máshogy alakul, mint azt bölcselünk álmodni képes. Na de nézzük meg, hogy eddig (hétfő dél) hogyan állnak a piacok magukhoz képest a megváltozott görög kockázati térben!

Először jöjjenek az európai részvények! A  STOXX 600 a június 18-i mélypontot teszteli. Ez egy kereskedési nappal azelőtt volt, hogy a görögök fél év után teljesen váratlanul valami (a hírek szerint konstruktív) javaslattal rukkoltak elő, amiből aztán semmi sem lett. Az index lejjebb van, mint múlt hétfőn, amikor összeomlott az egész mutatvány, de még záróban nem törte le a 18-i minimumot. Sajnos az indexben folyamatos disztribúció van, ami nem jó jel.

STOXX Europe 600 Index

Ugyanitt van a DAX is, a momentuma rövidtávon negatív, de még nem törte le azt a támaszt. A disztribúció itt is érvényes.

DAX Index

A FTSE/MIB annyiban különbözik az előző kettőtől, hogy úgy teszteli a június 18-i mélypontot, hogy előtte az index nem esett, inkább oldalazott. Ez talán az egyetlen főbb európai index, amiben nincs disztribúció. Érdekes, per pillanat az olasz a legerősebb piac, jóllehet, a kilátásaik alapján itt a második legrosszabb a makrohelyzet Görögország után.

FTSE/MIB

Amerika nincs nyitva, de a futures piac már igen. A reggeli nem túl likvid időszakban új mélypontra ment, méghozzá a 200 napos alá. Ez nem jó jel.

E-mini S&P 500 Futures

A múltkor volt róla szó, hogy az ipari szektor igen rosszul fest. Az ipar ETF igen érdekesen mozgott az elmúlt héten, minden nap pozitívan nyitott, minden nap leverték az előző napi minimumra, de soha sem lejjebb. Középtávon viszont adják a szektort, ez nem vitás. Ha a héten 54 alatt zárna, az nem jelente jót.

Industrial Select Sector SPDR Fund

Nem csak a július 18-i, de a június 29-es minimumot nem érte (még) el az amerikai 30 éves. Egyelőre töretlen a leghosszabb kamat emelkedése.

30 éves amerikai kamat

Ezzel szemben inkább lefele kacsintgat a 10 éves német kamat. Próbálja letörögetni a 18-i támaszt úgy, hogy a héten messze elmaradt a megelőző heti maximumoktól.

10 éves német kamat

Ehhez képest emelkedő trendben van az olasz és a spanyol kamat. A Bloomberg szerint na napi záró mindig lejjebb van, mint a nyitó, de a június 26-29 közti gap-et nem tudta betölteni. Az ábrán az olasz van, a spanyol tökugyanígy néz ki.

10 éves olasz kamat

Sok okosságot nem tudok elmondani az euróról, de a momentuma lefelé mutat.

Euró/dollár

Kedvencünk, a mindig kiismerhetetlen EURHUF. A szűk júniusi sávjából (310,27-314,55 a Bloomberg szerint) kilépett, de annyira nem indult el felfele. Még. De a dollárforint kicsit ijesztőbb, csak az EURUSD rángatózását is tartalmazza, ezért zajosabb. A momentum itt is felfele (gyengébb forint) irányában van.

Forint/euró

Továbbra is pocsékul teljesít az arany, pedig lenne mire megijedni. Ez elvileg azt sugallja, hogy az arany gyengülhet, de amíg nem indul el, addig erről nem lehetünk meggyőződve.

Arany

Azon elfilózgattunk az imént a kollégákkal, hogy mi lesz, de olyan a politikai erők játéka lett a folyamat, amibe mi nem láthatunk bele. A trojkát, azon belül is a pénzügyminisztereket fogja az Eurózóna választóinak többsége, akik nem akarnak több pénzt tolni a görögökbe. Ciprasz belpolitikai mozgástere valószínűleg elképzelhetetlenül szűk, és nem kizárt az sem, hogy Varufakisz, akinek az agresszív, irritálóan bántó tárgyalási stílusa sokat rontott a helyzeten, megvezette a Szirizát azzal, hogy az európai pénzügyi stabilitás szempontjából nagyobb veszélynek tüntette fel a Görögország csődjét, mint amilyen kockázatok az valójában rejt. Az öngyilkos merénylettel való fenyegetésből egyelőre sima öngyilkossági kísérlet lett, és az ügy geopolitikai vonzatai fontosabbak, mint a pénzügyi stabilitásra vonatkozó következményei. Tényleges lehetőség lett egy tag gazdasági krízissel kísért kiesése az Eurózónából, és most mindössze azt nézegetjük, hogy vajon a főbb európai indexek korrigálnak-e a válság utáni csúcsaikról vagy sem. Görögország hozott némi turbulenciát, sőt, talán korrekciót is fog hozni, de a világ nem szűnik meg létezni. Mindössze annyit, hogy az új euróbankjegyekre elég lesz latin betűkkel felírni azt, hogy EURO.

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.