piacok

Grafikon: Big in Japan

by totalreturn 2014. november 3.

A hét tőkepiaci híre kétségtelenül a BoJ pánikszerű monetáris politikai lépése volt. A piacok le is reagálták, méghozzá nem is akárhogy.

Első blikkre úgy tűnik, hogy Abe három refromcsomagjából egyedül a pénzpumpát tudják flottul végrehajtani, a másik kettő eléggé döcög, ezért azt erőltetik, ami megy. A majdnem két évvel ezelőtt meghirdetett, és most módosított program most a hírek szerint azzal egészül ki, hogy az állami tőkefedezeti nyugdíjalap részvényallokációját 12%-ról 25%-ra emelik. Ez kihúzta a Nikkeit, nem is akárhogy. Egy 18 éves trendellenállást tört át, ráadásul havi záróban. Mondjuk az esemény maga a hónap utolsó napján volt, tehát egyelőre korai konfirmált áttörésről beszélni, de a havi záró a vonal felett van, és egyelőre ez a fontos. Az igazi persze akkor lenne, ha a 2007-es csúcs, a 18 297 felett tudna zárni egy hónapot, mert akkor megtörne a csökkenő csúcsok sorozata. Meglátjuk. Az mindenestre bíztató, hogy a 2012-es bázis már egy magasabb mélypont volt, mint a megelőző.

Az továbbra is kérdés, hogy tényleg történik-e valami nagy, strukturális szempontból jelentős dolog Japánban, vagy mindössze a 90-es évek agyatlan fiskális expanziójának monetáris változatát látjuk most. Az előre meghirdetett monetáris forgatókönyvtől való eltérés mindenestre arra utal, hogy a gazdaságpolitika eredeti céljai nem, vagy nem úgy teljesültek, ahogy tervezték, ezért most muszáj durván tekerni a potmétert. Ez a Wagner- és metálrajongó Koizumihoz jobban passzolt volna, de agresszióért Abénak sem kell a szomszédba mennie.

A Nikkei havi bontásban

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.