tőkepiacok

Grafikon: mi az olcsóbb: a dollár vagy az euró?

by totalreturn 2014. október 1.

Szinte minden nap olcsóbbá válik az euró a dollárhoz képest, tegnap 1,27 alá is befigyelt. Kérdés, hogy tényleg olcsó-e ezen a szinten, illetve, mivel most csak az egymáshoz képesti viszonyra vagyunk kíváncsiak, úgyis feltehetjük a kérdést, hogy vajon melyik olcsóbb a kettő közül. A múlt héten írtam pár bekezdést ez euró/dollárról, de nem foglalkoztam az értékeltséggel. Most három grafikon jön ebben a témában.

Egy fizetőeszköz „közgazdasági” értéke jellemzően nem egy darab másik devizával szemben értelmezendő, hanem azokkal szemben, amelyekkel intenzív külkereskedelmi kapcsolatban van, illetve azokkal, amelyekkel harmadik exportpiacon versenyez. A forint/zloty vagy a forint/lej árfolyam például nem csak azért fontos, mert export- és importügyleteink vannak Lengyelországgal vagy Romániával, hanem azért is, mert mondjuk a német piacon egymás versenytársai is vagyunk. A külkereskedelmi viszonyrendszer szempontjából fontos devizákkal szembeni átlagos árfolyamot nevezzük nomináleffektív árfolyamnak. Mivel az árfolyam mögött reálgazdasági folyamatok vannak, ezt a nomináleffektív árfolyamot igazítani szoktuk valamilyen inflációs mérőszámmal is, hogy azt is lássuk, az árfolyam nominális elmozdulása mennyiben jelent tényleges árfolyammozgást, és mennyiben pusztán az inflációs folyamatok lekövetését. Ha pl. Magyarországon 10% az infláció, Lengyelországban pedig 5%, akkor a forint 5%-os leértékelődése a zlotyval szemben ténylegesen nem leértékelődés, csak az árszint relatív változásának lekövetése. A nomináleffektív árfolyam inflációs, vagy munkaköltségbeli különbségekkel korrigált árfolyamát nevezzük reáleffektív árfolyamnak.

A reáleffektív árfolyam számértéke önmagában semmit nem jelent, valamilyen bázisidőszakot jelölnek ki 100-nak, a változás időbeli lefolyása, illetve a reálgazdasági folyamatokkal, mondjuk a folyó fizetési mérleg egyenlegével összevetve közvetít valamilyen információt. Már ha közvetít bármit is.

A dollárról és az euróról több reáleffektív index is rendelkezésre áll, az általam talált leghosszabb a Barclays által kalkulált idősor, ami 1980. óta mutatja a devizák reálértelemben vett mozgását. Ez most a két devizára így néz ki.

A dollár reáleffektív árfolyamindexe

 

Az euró reáleffektív árfolyamindexe

 

Mint látható, egyik esetben sem beszélhetünk arról, hogy az árfolyam a többi releváns kereskedelmi partneréhez, versenytársához képest reálértékben különösebben drága volna. Ettől okosabbak nem leszünk, melyiket kell venni. Na és egymáshoz képest?

A dollár reáleffektív árfolyamindexe relatíve az euróhoz képest

A két index átlagos hányadosa egymáshoz képest 1,59. A mostani érték pont annyi. Megint nem vagyunk okosabbak. Annyit tudunk mondani, hogy az euró kicsit erősebb szokott lenni a dollárhoz képest, mint most (a mntegy 62-es percentilis az ábra jobb oldalán erre utal), viszont a dollár hajlamos rá, hogy ha erős, akkor szélsőségesen erősödik az euróhoz képest. Nem kizárt, hogy most is ez lesz.

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.