Most, hogy kicsit megnőtt a volatilitás a részvénypiacokon és mintha lenne kis belső disztribúció, érdemes vetni egy pillantást, hogy milyen az egyes országok a növekedési profilja. Igazán időbeli információt a beszerzési menedzserindexek adnak, amiről most már konzisztens idősorok állnak rendelkezésre.
8+5 országot néztem két dimenzióban: hol áll a beszerzési menedzserindex szintje, illetve hogyan alakul az elmúlt 5 év átlagához. A beszerezési menedzserindex feldolgozóipari komponense viszonylag jól korrelál az ipari termeléssel, ami gyakorlatilag az általános konjunktúra motorja, még azokban az országokban is, ahol relatíve magas a szolgáltatásszektor aránya. Visszaeső ipari termelés mellett gyakorlatilag mindenhol általános recesszió van, kivéve talán Luxemburgban meg egy-két hasonló speciális helyeken.
A beszerzési menedzserindexnél az 50-es értéket tekintik kritikusnak, nem azért, mert az alatt recesszió van (az USA-ban pl. inkább 45 alatt beszélhetünk recesszióról), hanem ez az a mérték, ami felett viszonylag jól, ami alatt pedig nem annyira jól mennek a dolgok. Egy vállalkozás számára a stagnálás sem igazán jó, tehát az 50 körüli értéket mondjuk „bosszantóan totojázó” üzleti környezetnek definiálhatjuk.
A BMI általános szintje alapján az USA-ban a legjobb a konjunkturális helyzet. Az elmúlt 3 év átlagához tekintve Spanyolország áll a legjobban, köszönhetően annak, hogy egy igen rossz perióduson vannak túl, és ahhoz képest egész jól magához tért a gazdaság. Az USA ebben a mértékben a második. A fejlődő BRICS, akiket annyira bulloztunk nemrégen nem állnak valami fényesen.
A beszerzési menedzserindexek szintje
A beszerzési menedzserindexek az elmúlt három év átlagához képest
Globális aggregátumokat nézve a fejlett országok állnak jobban, nem csoda, hogy a tőzsdék is itt mutatnak jó teljesítményt.
A beszerzési menedzserindexek szintje globálisan
A beszerzési menedzserindexek az elmúlt három év átlagához képest globálisan
A címben feltett kérdésre a válasz: első sorban a fejlett országok, azon belül is az USA a legény.
Forrás: Markit, Bloomberg, Aegon
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.
Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!