Az OECD sok tanulságos összehasonlító statisztikát rak össze, ezek egyike az életminőséget kutató összefoglaló. Az OECD Better Life Index több dimenzióban próbálja mérni, hogy az OECD-országokban, valamint a hozzá lazábban társult Oroszországban, Brazíliában és Dél-Afrikában milyen az élet minősége. Ezek egy részét igyekeznek objektíven mérni, más része sima szubjektív kérdezéses felmérés. A Better Life Index egyik komponense az elégedettség az élettel („life satiscfaction”), ahol sokatmondó eredmények születtek.
Az élettel való általános elégedettség pontjai az OECD országaiban
A pirosak vagyunk mi, a szürkék az OECD-n kívüli három részt vevő ország. Azt értem, hogy Dél-Afrikában nem repesnek az emberek a boldogságtól, de itt tényleg annyival rosszabb az élet, mint Csehországban vagy Spanyolországban?
A másik kérdés, hogy vajon azért érezzük magunkat — okkal vagy ok nélkül — így, mert ott tartunk, ahol tartunk, vagy fordítva? Pozitívabb, konstruktívabb érzésekkel nem tudnák jobb hazát építeni magunknak?
Egy kollektív pszichiátriai kezelés biztos nem ártana a nemzetnek.
Forrás: OECD
Módszertan: A megkérdezéses felmérésben 0 és 10 között kell értékelnie az interjúalanynak az életével való szubjektív elégedettségét. Az OECD átlag 6,5.