adóemelés fogyasztói kosár infláció

Ismét 4% feletti inflációt hozhat a Jézuska

by Total Return 2024. december 12.

Béri Zsófia, VIG Alapkezelő

Novemberben a piaci várakozásokkal megegyező mértékben 3,7%-kal emelkedtek a magyar fogyasztói árak a megelőző év megegyező időszakához viszonyítva. Egyhavi alapon már kevésbé megnyugtató számot közölt a Központi Statisztikai Hivatal, hiszen októberhez képest 0,5%-os volt a drágulás mértéke, ami évesítve 6% fölötti áremelkedést jelent. És habár még mindig a jegybanki tolerancia sávban helyezkedik el a magyar inflációs ütem, annak szerkezetét tekintve nem sok jóval kecsegtet az év vége:

  1. Az élelmiszerek 12 havi áremelkedési üteme idén tavasz óta töretlenül növekszik. Jelenleg 4,9%-os áremelkedést figyelhetünk meg ennél a csoportnál, amire legutóbb 2023 decemberben volt példa. A nyáron megfigyelhető, több hétig tartó szárazság kedvezőtlenül érintette a mezőgazdaságot, ami nagy valószínűséggel meg fog jelenni a vállalatok árazási döntéseiben is. Az utóbbi időben nőtt a csapadékhiányos napok száma a nyári hónapokban, és az éghajlatváltozás következtében a jövőben is ez lehet a tendencia. Ennek eredményeként volatilissé válhatnak a jövőben az árazási döntések az élelmiszeriparban.
  2. A forint elmúlt időszakbeli gyengülése felfelé mutató kockázatot jelent mind a tartós cikkek, mind pedig az üzemanyagok esetében. A tartós cikkeknél a novemberi hónapban még nem jelent meg az árfolyam gyengülés hatása, hiszen év/év alapon még -0,3%-os inflációt láthattunk, de az üzemanyagoknál már egy havi 2,4%-os drágulás volt megfigyelhető. Ez utóbbi – hacsak nem erősödik jelentősebben a forint – a következő hónapokban felfelé mutató kockázatot jelenthet a termékcsoportra nézve. Arról nem is beszélve, hogy a jövő évtől a kormány inflációkövető adóemelést vezet be a jövedéki adó, a gépjárműadó és a regisztrációs adó esetében is, ami ugyancsak az infláció emelkedését támogatja. Az adó alapja a tárgyévet megelőző év hetedik hónapjának éves inflációja, ami jelen esetben 4,1%, az eddig eltelt időszak inflációs csúcsa.
  3. A szolgáltatások inflációja habár nagyon lassan, de folyamatosan csökkent az év előrehaladtával. Jelenleg 7%-os áremelkedést mért a KSH, ami ugyan még mindig kiemelkedő a többi csoporthoz képest, azonban már javulásnak mondható az év elején mért 10% feletti értékhez képest. Az októberi hónapban a telekommunikációs szolgáltatásoknál egy havi csaknem 7%-os árcsökkenés volt megfigyelhető, ami részint az árvíz idején elérhető ingyenes netnek, valamint az egyik szolgáltató által létrehozott kedvezményes otthoni csomagnak volt tulajdonítható. A novemberi hónapban azonban nem történt visszapattanás az áraknál, így ez a normalizáció valószínűleg majd a későbbiekben lesz megfigyelhető.

Az infláció tehát továbbra is velünk van és aggodalomra adhat okot, hogy a fogyasztói kosár két legnagyobb súllyal rendelkező csoportjában figyelhető meg a két legmagasabb áremelkedési ütem. Az élelmiszerek és szolgáltatások együttvéve ugyanis az infláció 90%-át teszik ki. Az ünnepek során még egy tovább gyorsuló inflációval találhatjuk szemben magunkat, de a jövő év is tartogathat még meglepetéseket inflációs szempontból.

 

A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.” 

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.