A tegnapi napon indította el az Államadósság Kezelő Központ a 10 éves lejáratú, dollárban denominált magyar állampapírok kibocsátását, amelyre figyelemre méltó, 10 milliárd dollárnyi ajánlat érkezett be. A várakozások szerint ebből 2 milliárd dollárnyi ajánlatot el is fogad majd az ÁKK 325 bázispontos felárral a 10 éves amerikai állampapír hozama felett.
A kiemelkedő kereslet mögött természetesen egy igen kedvező indikatív árazás áll: a papírt 350-360 bázispont közötti felárral hirdette meg az adósság kezelő, amit hozzáadva az amerikai 10 éves hozamhoz 6,2-6,3% hozam adódott volna. Ehhez képest a másodpiaci kereskedésben a szintén 10 éves, de februárban lejáró magyar dollárkötvénnyel 5,6%-os hozam mellett kereskedtek a bejelentés pillanatában. Így már látható, hogy még a lejárati prémiumot is beleszámítva igen vonzó áron kínálta a kötvényeket az állam a befektetőknek, nem meglepő tehát az élénk érdeklődés.
Mi történt eközben a másodpiacon? A 2023 februári dollárkötvény ára a bejelentéskori 98,56-ról 97,5 körüli szintig zuhant, köszönhetően az új kibocsátás piaci szint alatti indikatív árazásának. Azonban nem sokáig tartózkodott ezen a nyomott szinten a papír: bő 40 perc alatt ledolgozta az esést és nap végére egészen 99,2-ig ralizott az instrumentum. Emögött az állhat, hogy a piaci szereplők a kibocsátásra várva visszatarthatták a papírra irányuló érdeklődésüket a korábbi hónapokban és a kibocsátás bejelentésével a visszatartott kereslet rázúdulhatott a piacra. Erre enged következtetni az a tény is, hogy sokáig igen vonzó szinten, már-már félreárazva forogtak a papírok az elmúlt hónapokban (szeptemberben és októberben is előfordult, hogy magasabb volt a dollárkötvény hozama a forintos 10 éves papírnál).
forrás: BloombergTovábbi érdekes fejlemény, hogy a horvát állam a mai napon jön ki egy szintén 10 éves futamidejű dollárkötvénnyel, amelynek hasonlóan kedvező az indikatív árazása (6,5-6,625%). Érdekes lesz látni, hogy vajon hasonló érdeklődés övezi-e majd a szomszédok forrásbevonását is, mint a miénket övezte.