A BoJ múlt heti agresszióját nem csak a jen és Nikkei reagálta le intenzíven, de hatása átterjedt a többi ázsiai devizára is. A kép azokon a piacokon egyébként nem változott érdemben, mindössze súlyosbodott az, ami amúgy is.
A feltörekvő devizák 2013-ban kezdtek el rosszul kinézni, és összességében már észak felé vették az irányt. Ennek adott újabb löketett a vidám japán jegybanki csapat: a gyengülő jen a cserearányok változásán keresztül ezen devizák egyensúlyi árfolyamán is változtatja. Már amennyiben létezik olyan, hogy egyensúlyi árfolyam, és nem csak valami tetszetős elméleti fogalomról van szó, aminek gyakorlati haszna nincs is. Ennek eldöntését az olvasóra bízom. Kis összefoglaló jön most arról, hogy Ázsiában merre van az arra. A végén bonus chart, csak ma, csak Nektek.
Kezdjük a sikerdevizával, az egyébként stabil KRW-vel! Volt már róla szó, Korea szinte az egyetlen ázsiai tigris, aminek az elmúlt években trendszerűen javult a folyó fizetési mérlege. A deviza relatíve jól is viselte a 2013-14-es hullámokat, de most talán fordulóban van.
Rosszabbul állja a sarat a MYR, ahol még mindig pluszos, sőt az utóbbi egy évben még javuló is a fizmérleg. Igaz, volt kétszámjegyű többlet is, de az már a múlté. Emelkedő csúcspontok és lokális minimumok.
Kitörőben van az SGD és a THB, és MYR-szerű sorsban osztozik a TWD.
Kevésbé ütődött meg az INR, ami már 2013-ban megjárta hadak útját, és biztató strukturális változásokat lehet látni az országban.
Az INR relatív erejét a többi ázsiai devizához mérve lehet jól látni.
Az ázsiai devizák gyengülése nem csak dollársztori, az euróhoz képest is mintha kezdenének gyengülni, de tény, hogy ez nem annyira markáns, mint a dollárral szemben.
A többire most nem zongoráznám le.
Bónuszként a kedvencem, a BRL. Megyünk fel.
Forrás: Bloomberg