Jüan? Venni kell! – jön a válasz. De tényleg? Mi van ha inkább adni kellene?
A „kínai gazdasági csoda” a keleti nyitástól elkezdve egy csomó téveszmét táplál. Érdekes, hogy ha beég valami az emberek fejébe, ott marad jóval az után is, hogy a tendenciák megfordulnak. Kínával is ez a helyzet, a gazdaság lassul, a külkereskedelmi egyenlege sem a konjunktúra miatt javul, miközben a devizatartalékai kezdenek apadni.
Kína helyzetét némileg komplikálja, hogy a devizája a dollárhoz van kötve, így a dollár erősödésével (és a jen gyengülésével) együtt a CNY is felértékelődött a versenytársaihoz képest. Az árfolyam-politika Kínában hétpecsétes titok, így csak annyit tudunk róla, amit látunk. Nos, azt látjuk, hogy a jüan stikában elkezdett gyengülni. Egyelőre csak szőrmentén, de az irány egyértelműnek tűnik.
Az USDCNY árfolyam az elmúlt 15 évben
A CNY egyébként az ADXY-indexben 41%-os súllyal szerepel, és az ADXY relatív teljesítményében sokat számított, hogy ez a cross gyakorlatilag fixálva van. Ha a kínaiak tovább csúsztatják az árfolyamot a gyenge irányba, mehet tovább lefele az ADXY. Annál is inkább, mert a versengő leértékelés jegyében ez további löketet adhat a többi ázsiai devizának is.
Forrás: Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.