Az amerikai hitelciklus nem most kezdődött, és mint erről korábban volt szó, az elmúlt negyven évben (amióta a Fed kezét nem köti fix árfolyamrendszer) nem volt jellemző, hogy a ciklus ezen szakaszában kerüljön sor a kamatemelési ciklus kezdetére. A nem befektetési kategóriába sorolt (ún. high yield ) vállalati kötvénypiac piac mozgása most arra utal, hogy a hitelciklus nem hogy érett szakaszba került, de az sem kizárt, hogy már fordul. Fontos, hogy ezen a piacon a hozamemelkedést nem lehet azzal elintézni, hogy az energiaszektor kötvényei között sok a hulladék, ugyanis a hozamemelkedést csak részben generálja az alacsony olaj- és gázárakon megfekvő vállalatok teljesítménye. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy nem csak a kötvénypiacon van kisebb pánik, de a bankrendszer is fordított a kormánykeréken, és már a hitelfeltételek szigorításán fáradozik.
Ha tehát a Fed úgy dönt szerdán, hogy emel, pont az ellenkezőjét csinálja, mint az elmúlt harminc évben ilyenkor tette. A high yield kötvénypiac kötvényeitől elvárt hozam most 7,25%-kal magasabb, mint egy átlagos államkötvénytől elvárt hozam, ami nem kevés. Az ábrából így nem jön le, de ez a különbség az elmúlt harminc évre (amióta a Merrill ezt az indexet kalkulálja) a 80. percentilis felett van, azaz az idő 80 százalékában a nem befektetési kötvénypiac ennél szűkebb, vagy sokkal szűkebb kockázati felárral kereskedett az államkötvényekhez képest.
A nem befektetési kategóriába sorolt (high yield) kötvények hozamfelára az amerikai államkötvényekhez képest
Ha a spreadet összevetjük a Fed irányadó kamatával (szürke vonal), akkor azt látjuk, hogy a mostani 7,25%-os felár mellett (amit a szaggatott vonallal referenciaként visszavezettem a teljes időhorizonton) a Fed már vagy vágja az irányadó kamatot (1990-ben és 2008-ban) vagy a vágás előtt van nem sokkal (2000-ben).
A szerdai ülés tehát igen kényelmetlen helyzetbe hozza a döntéshozókat. Yellen a szeptemberi bénázást követően több fórumon igyekezett biztosítani mindenkit, hogy decemberben igenis lesz emelés. A kötvénypiac — beleértve a bankrendszert is — viszont már a romló fundamentumokat árazza. A részvények ehhez képest teljesen más világban élnek, és úgy tűnik, hogy ezen a piacon még várat ránk a fejfájós, másnapos ébredés.
Forrás: BofA Merrill Lynch, Bloomberg, Aegon