makrofolyamatok

Kínai rekord sikertörténet nélkül

by totalreturn 2015. június 8.

Kína éves kereskedelmi mérlegtöbblete átlépte az 500 milliárd dollárt, ami 65 százalékkal haladja meg a 2009-es csúcsot. A rekordnak mégsem ehet örülni.

A kínai gazdaságot egészen a válságig egy exportvezérelt sikertörténetnek tartottuk, amit most már a beruházási mánia és a lufi méretűre fújódott pénzügyi szektor miatt már más színben látunk. A lassan három éve regnáló új vezetéstől azt várta mindenki, hogy sikerült megváltoztatni a gazdaság addigra bőven kifulladt modelljét. Ehhez képest ez van.

Kína kereskedelmi mérlegtöbblete dollárban (12 havi gördülő összeg)

GDP-arányosan a kép csak annyiban változik, hogy a többlet relatív nagysága nincs még a csúcson, de így is brutálisan emelkedik.

Kína kereskedelmi mérlegtöbblete a GDP arányában

2007-ben az amerikaiak az árfolyam mesterséges gyengítésével vádolták Kínát (ami persze végletesen leegyszerűsített világképről tanúskodik, de politikusoktól nem várunk mást), most viszont ezek a hangok annyira nem erősek. Mindenki szeretné ugyanis, ha Kína a belső fogyasztás erősítésével hozná új egyensúlyba a gazdaságot, ennek azonban még nyomait sem látni. A többlet növekedésének forrása ugyanis az import esése, ami arra utal, hogy a) esetleg az export struktúrája változik, tehát kisebb a külföldi inputigénye, illetve b) a belföldi felhasználás nemhogy nem tudja ellensúlyozni a továbbra is növekvő export hatását, de az sem kizárt, hogy a fogyasztás és a beruházás együttesen csökkennek. Mással nem lehet megmagyarázni az import esését akkor, ha nem tételezünk fel valami forradalmi változást az exportszerkezetben, amiről viszont egyéb információk nem számolnak be.

Kína kereskedelmi exportja és importja dollárban (12 havi gördülő összeg)

Ez így egyelőre nem mutat jól, pontosabban arra utal, hogy a kínai stabilizációt minden ellenkező híreszteléssel szemben nem lehet úgy végrehajtani, hogy a gazdaság ne lassuljon be jelentősen. Ez egyébként nem feltétlenül rossz hír, mert a növekedés erőszakos fenntartása sohasem szokott jól elsülni, csak tisztában kell lenni azzal, hogy mindent egyszerre nem lehet. Még mindig jobb egy 3%-os gazdasági növekedés pár évig, mint még két évig 8%, aztán meg egy óriás taknyolás, nem?

Forrás: Bloomberg, Aegon

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

A teljesség igényével: még az is lehetne, hogy az export és az import devizaszerkezete nagyon eltérően változott az elmúlt egy évben ezért esik az egyik, miközben a másik nem (közben volt egy dollárerősödés is), de nem hiszem, hogy ez lenne mögötte. Akinek van rá adata és ideje, megcáfolhat.

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.