A leglátványosabb a hosszú, 30 éves amerikai kamat mozgása, mely a tavalyi mélypontját ugyan nem érte el, de a 2015-ös két csúcspont is sorra alacsonyabb volt, mint az azt megelőzők. Ráadásul a decemberi, fájdalmasan kiizzadt Fed-kamatemelés még éves csúcsra sem bírta emelni a hozamot, most meg ott vagyunk, mint 2009-ben vagy 2012-ben. A havi RSI nem tudott felmenni 50 fölé, tehát az igen hosszú távú trend továbbra is lefele mutat.
A harmincéves amerikai kötvényhozam havi bontásban
A másik lejárati véglet a Fed-kamathoz jobban kötődő kétéves hozam. Most úgy néz ki, hogy az egy éven keresztül feszülő ellenállás decemberi áttörése csúnyán behalt, a márciusi részvénypiaci rallyban elindult újabb emelkedés pedig nem tudta elérni a január eleji csúcsot. Új köztes mélypontot még nem csinált a hozam, de csúcsközelben levő részvénypiac és elvileg szigorító pályán levő jegybank mellett ez a viselkedés nem túl bíztató képet fest a gazdaságról.
A kétéves amerikai kötvényhozam havi bontásban
Köztes lejárat az ötéves, amit több mint két éve az idegtépő semmittevés jellemez. 1,00 és 1,90 százalék között ingadozik, se föl, se le. Most a sávja alján van megint, és a behalt kétéves kitörés után nem lenne meglepő, ha innen lefele törne le. Ez viszont teljesen ellentmond a részvénypiac elmúlt szűk kéthónapos teljesítményének, ami először óvatos, majd kifejezett hurrá optimizmusról tesz tanúbizonyságot.
Az ötéves amerikai kötvényhozam havi bontásban
Nem lenne teljes a kép a német kamat nélkül, bár ezt mindenféle hangulati tényezők meg az ECB kötvényvásárlási programjával kapcsolatos rémálmok is befolyásolják. Short of a lifetime, mondta rá Bill Gross egy éve. Mivel a „lifetime” elég hosszú idő, egy évnyi sávozás belefér.
Az tízéves német kötvényhozam havi bontásban
A fő kérdés az, hogy ez a kamatmozgás hogyan rakható össze a részvénypiacok száguldásával. Az ennyire alacsony kamat ugyanis csak igen mérsékelt növekedést, esetleg recessziót és/vagy deflációs környezetet jelent. A részvénypiacok árazása viszont azt jelzi, hogy piac további, az átlagos növekedést meghaladó mértékű vállalati eredménynövekedést vár. A kettő együtt nem áll össze, valakinek nincs igaza, valaki rossz mozit néz.
Forrás: Bloomberg