piacok

Meddig megy a forint?

by totalreturn 2014. augusztus 6.

Ez az egyik, ha nem a leggyakoribb kérdés, amit a magunkfajta az ismerőseitől, ügyfeleitől kap. Meg hogy novemberben érdemes-e megvenni a síeléshez az eurót. Ki tudja ezt előre?

A jövőt nem tudjuk, de némileg segít a véleményformálásban, ha megnézzük, eddig mi történt. Az, hogy mi a közép vagy hosszú távú trend. Hát nézzük! Először egy havi ábra az euróval szemben.

A forint euróval szembeni árfolyama

   

Forrás: Bloomberg

A grafikon baromi zajos, egy-egy fel-le hintában 20-30%-ot os megy az árfolyam. 2008. elején a forint mindenkit megtréfált azzal, hogy 240 alá csúszott le, de onnan ripsz-ropsz úgy elszaladt, hogy azóta sem sikerült visszatérnie. Sőt, ha visszaerősödött, egyre kevesebb volt benne a kraft (a grafikonon egyre magasabb mélypontokat csinált), és olyan, mintha mágnesként vonzaná a 320-as árfolyamszint. Hat éve egyre gyengébb szintek felé tendálunk.

Érdekes, hogy az eurót tartjuk a forint fő referencia-devizájának és azzal szemben értékeljük, hogy erős-e vagy gyenge, a dollárral szemben sokkal „szebb” az ábra. Igaz, ebben az ártörténet is hosszabb.

A forint dollárral szembeni árfolyama

 

Forrás: Bloomberg

Az 1995-től 2001-ig tartó csúszóleértékeléses rendszerben a dollárral szemben gyengültünk (ebben a forint leértékelése, valamint a dollár akkori erősödése egyaránt szerepet játszott), majd kis megszakítással 2008. elejéig erősödtünk. Onnan az látszik, mint ami az eurónál történt: marha nagy ingadozással egyre feljebb csúszunk, csak itt a 250-es szint a „mágnes”.

Mindkét relációban érvényes, hogy az árfolyammozgás momentumát mérő ún. relative strength mutató (a havi RSI) 6 éve 50 felett van, ami arról tanúskodik, hogy minden erősödés közben sem tértünk le az alapvető gyengülő trendről. Azt persze nem tudjuk, hogy ha esetleg (és ez egy nagy „ha”), elérjük a két mágnes egyikét, vagy akár mindkettőt, mi lesz. Hogy megyünk-e tovább, vagy az a teteje.

A forint egyébként egyáltalán nem tűnik drágának, főleg a többi feltörekvő devizához képest (erről majd máskor), de a relatív olcsóság, főleg rövid távon, nem minden. Annyit érdemes elmondani, hogy nem a forint az egyetlen, ami az elmúlt másfél évben alapvető gyengülő trendben van, sok feltörekvő devizával ez a helyzet. Az nem kizárt, hogy mire a forint a javuló egyensúlyi folyamatok miatt erősödött volna, belekerült a feltörekvő devizák ellenszelébe, és ezért tartunk ott, ahol.

A válasz tehát az, hogy forint árfolyama felfele, a gyengébb irányba megy. Ez nem dráma, a devizák ritkán állnak egy helyben. Várjuk, mit hoz az ősz.

 

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, lájkolj minket a Facebook-on!

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.