piacok

Megint Kína

by totalreturn 2015. augusztus 12.

Történelmi visszatekintésben is jelentős volt a kínai devizapiacon ez a két nap. Mielőtt azon filóznánk, akkor most mi lesz még, érdekes vetni egy pillantást, hogyan reagáltak más piacok.

Azt érdemes elöljáróban kiemelni, hogy amióta 1994-ben volt egy jelentős egyszeri módosítás az USDCNY árfolyamban, ilyen két nap nem volt. A tegnapi mozgás is kivételes volt, a kettő együtt meg pláne.

Az USDCNY árfolyam napi bontásban 1994. óta

Reggel még rosszabbul nézett ki, de mostanra visszatolták a nyitó szintre. Ma egyébként annyi történt, hogy tegnaphoz hasonlóan ismét az előző napi záróhoz igazították az ingadozási sáv közepét, ami némileg ellent mondott annak, amit tegnap a PBoC az árfolyam-politika várható irányáról sugallt.

A piacok nagy része igen kedvezőtlenül reagált le a tegnapi akciót, főleg az ázsiai feltörekvő devizák, valamint az ausztrál dollár esett a hírek hatására. Emellett tovább súlyosbodott a feltörekvő részvénypiacokon a helyzet, az index már a hároméves sáv alját csipkedi. Annyit érdemes még tudni, hogy a mögöttes részvénypiacokon április vége óta folyamatos disztribúció van.

MSCI Emerging Market Index havi bontásban

A nyár eddigi részéhez képest egészen élénken reagált az arany, ami 1150 alatti támaszt még júliusban törte le, és most esetleg vissza is teszteli azt. Az elmúlt napok ingadozási sávjából most kitört felfele, tehát a kínai/ázsiai fejlemények megmozgatták a szereplők fantáziáját, ami a görög parára még nem volt igaz.

Az arany napi bontásban

Havi bontásban azért látszik, hogy egyelőre egy csendes erózió begyorsulását látjuk, és ha most visszamennénk 1150 fölé, akkor sem állíthatnánk, hogy a 2012. vége óta tartó áresés megfordult. Persze lehet, hogy meg fog, de egyelőre nem ez a helyzet.

Az arany havi bontásban

Nem meglepő módon, az eddig is leértékelődő ázsiai devizákat még jobban megütötte az akció, az ázsiai devizakosár értéke tovább esett, és lassan ott van annál a támasznál, amiről a múlt héten írtam. Itt most a legnagyobb hatást az jelentette, hogy az eddig fixát, és az index 40%-át adó USDCNY árfolyam gyengült.

Bloomberg JP Morgan Asia Dollar Index

A kínai deviza leértékelése természetesen a konjunktúrára vonatkozó kockázatokra is felhívja a figyelmet, amiről pedig a réz juthat eszünkbe. A fontos színesfém letörte azt a támaszt, amit az ADXY most tesztel, és a 200 hónapos mozgóátlagnak feszül neki.

A réz havi bontásban

A teljesség igényével megnézhetjük a latin-amerikai devizákat is, de ott nincs sok látnivaló: első sorban a brazil reál értékvesztése miatt a latam devizaindex új abszolút mélypontra ment.

Bloomberg JP Morgan Latin America Currency Index

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.