gazdaságpolitika

Mi ez az egész?

by totalreturn 2015. augusztus 11.

Inkább üzenetértéke, mint azonnali gazdasági jelentősége van a kínai jegybank mai akciójának. Minden bizonnyal további változásokra is számíthatunk.

Az árfolyam eddig adott okot némi fejfájásra, hiszen a dollár erősödése miatt a jüan jelentősen felértékelődött azokhoz a devizákhoz képest, melyekkel otthon, illetve harmadik piacokon versenyez. (Nem bonyolódnék megint ebbe a jüan/renmimbi névzavarba, maradok a számomra már megszokott terminusnál, még ha esetleg helytelen is.)

A jüan nomináleffektív árfolyamindexe

A nomáleffektív árfolyamindex a tavaly év első felének átlagához képest 11%-ot erősödött, ami nem jött jól a lassuló, deflációs hatásokkal is küzdő gazdaságnak. A következő ábra az infláció hatásával korrigált reáleffektív árfolyam alakulását mutatja 2009. elejétől más devizákkal vett összehasonlításban. A válogatásban a won, a maláj ringit, a jen és az euró esett bele, némileg véletlenszerűen, némileg szándékosan. A jen mindenkihez képest a legjobban hígult fel, és, köszönhetően a dollár erősödésének, euróban is volt némi leértékelődés, ami persze nem jött rosszul Európának. Az idei leértékelődés ellenére érdekes módon még mindig nem mondható nagyon gyengének a won és a ringit.

Néhány deviza reáleffektív árfolyamindexe, 2009. eleje = 100

A PBoC kibocsátott egy kérdezz-felelek formátumú közleményt is, amelyben arról ír, hogy a jövőben a piacnak nagyobb szerepet szán az árfolyam meghatározásában. Ez persze régi mantra, de lehet, hogy most valami történik is ez ügyben. Az, hogy a centrális paritást miért tolta el majdnem két százalékkal, azzal indokolta, hogy nagy volt az eltérés a piaci árfolyam és a megcélzott középérték között, de ez nyilvánvalóan rizsa. Azért van a toleranciasáv, hogy az ilyen eltérésekre teret adjon. Inkább arról lehet szó, hogy publicitást akart adni azt illetően, hogy az árfolyammal kapcsolatban most tényleg bármi megtörténhet, úgyhogy nem árt figyelni.

A végére még azt is hozzátették, hogy „Based on the developing condition of foreign exchange market and the macroeconomic and financial, the PBOC will enhance the flexibility of RMB exchange rate in both directions and keep the exchange rate basically stable at an adaptive and equilibrium level”. Ebből nekem az következik, hogy valamikor a jövőben (az elkövetkező tíz évben?) az ingadozási sávot tovább szélesítik, ami egyrészt lehetőséget ad arra, hogy a piaci erők hatását jobban fel tudják mérni, másrészt megnövel az árfolyammal kapcsolatos bizonytalanságot, és talán segít leépíteni olyan pozíciókat a pénzügyi és/vagy vállalati szektorban, amelyek rendkívül érzékenyek lennének az árfolyam ennél nagyobb mozgására. A fix árfolyamok mellett ugyanis a szereplők hajlamosak igen jelentős spekulatív ügyletekbe bonyolódni, melyek kártyavárként dőlnek össze akkor, amikor az árfolyam elmozdul, és az ilyen üzenetek esetleg arra ösztönözhetnek bankokat, vállalkozásokat, hogy az ilyen jellegű ügyleteiket vizsgálják felül, és még azelőtt építsék le őket, mielőtt nagyobb lesz a baj.

Valami miatt a kínai vezetést nagyon ambicionálja, hogy a jüan bekerüljön az SDR-kosárba, de ennek nem sok esélye van addig, amíg a deviza konvertibilitását ilyen erősen korlátozzák. Korlátozások nélkül viszont a fix árfolyam nem tud megállni a lábán, tehát el kell dönteniük, mi a fontosabb: a geopolitikai megfontolások miatt kívánt SDR-szerep, vagy pedig az árfolyamrendszer fennmaradása. A mai akció talán egy lépés az előbbi felé.

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.