A feltörekvő részvénypiacok három éve sehova se mennek, és amilyen rosszul reagáltak az olajár esésére, most fennáll a veszélye, hogy lefele törnek ki az eddigi széles sávból. Ennyire érzékenyek lennének az olajárra?
Csalódást keltenek a feltörekvő országok részvénypiacai, amikbe pedig a válság után akkora bizalmat helyeztünk. Három éve nem csinálnak semmit. Dollárban persze, de összességében saját devizában sem túl acélos a performansz. Most lecsúsztak a sáv aljára, várjuk, hogy mi lesz. Ezen az árszinten olcsónak tekinthetők, de az ugye orosz részvények is olcsóak voltak márciusban 🙂
Felmerülhet, hogy a feltörekvő részvények mennyire érzékenyek az alacsony olajárra, illetve a többi egyéb nyersanyagárra. Több csatornán keresztül érinti persze mindez a részvényeket, de legegyszerűbb a szektorális összetételt, mint elsődleges csatornát nézni. Ez alapján nem tűnik extrémnek a feltörekvők kitettsége
MSCI Emerging Market Index összetétele
Az index kb. 15%-a működik az energia+nyersanyag szektorban. Ez sem a teljes globális részvénypiaccal (aminek a feltörekvők nagyjából a 16%-át alkotják), sem az idei egyik legjobb-bal, az amerikai bigcap részvényekkel összehasonlítva sem túlzó. Az általános nyersanyagszektort tekintve van némi többlet, de energiában nagyjából ott van, mint az amerikai, vagy a teljes globális részvénypiac.
MSCI Emerging Market Index, MSCI All-country World Index, S&P500 Index
A nagyobb kontraszt kedvéért az MSCI EM index (MXEF) és az S&P500 index (SPX) makroszektorok szerinti összetételét direktben is összehasonlítottam. A legmarkánsabb különbség a pénzügyi szektor jelentős túl-, és az egészségügy hasonló alulsúlya. Az energia gyakorlatilag tökugyanaz.
MSCI Emerging Market vs. S&P500
Érdekes. Főleg, hogy ennek ellenére adják.
Forrás: Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.