makrofolyamatok

Miből lehetne spórolni?

by totalreturn 2015. június 30.

Még egy kis görög téma, pedig már én is unom. Innen esetleg el lehetne venni egy kis pénzt, és relatíve kevés embernek fájna. Azoknak viszont feltehetően nagyon.

Ezek a védelmi kiadások, amelyek Görögország esetében — a bruttó hazai össztermékhez képest — kirívóan magasak. Az ábra az OECD-országok + Oroszország GDP-arányos védelmi kiadásait mutatja 2013-ra. A nagyságrendek két év alatt nem változnak, az ábra igen tanulságos.

Védelmi kiadások a GDP százalékában 2013-ban

Nem meglepő, hogy a kiadások Izraelben a legmagasabbak. Kis ország, sok és militáns ellenséggel, permanens civilizációs konfliktussal határon belül és kívül. Oroszország éppen most is háborúzik az egyik szomszédjával, és amúgy is egy agresszív hatalomról van szó. Amerika a második világháború óta a világ rendőre + az amerikai haditengerészet járőrözik a világ tengerein és óceánjain, biztosítva a világgazdaság szempontjából létfontosságú világkereskedelmi útvonalakat. A haditengerészet pedig sokba kerül. Aki az elmúlt tíz évben egy híradót is megnézett, az csak kitalálja, mitől félnek a koreaiak, akik 2,6%-kal a negyedik helyen vannak.

De kitől félnek a görögök? OK, ott van Törökország, mint ősi ellenség, de annak megvan a maga baja otthon és most már határain túl is, ráadásul 100 éve nincs valós konfliktus a két ország között. Ráadásul Görögország NATO-országok gyűrűjében van, Törökország per pillanat Görögország katonai szövetségese (!), így tényleg nem világos, miért van szükség ekkora hadseregre. Illetve egy okból biztosan: innen tényleg töménytelen mennyiségű pénzt el lehet lopni, és mivel nemzetbiztonsági szempontból fontos területről van szó, az elszámoltathatóság és transzparencia is intézményi szinten akadályozható. A nominális összegekről annyit, hogy a török GDP a válság előtt dollárban nagyjából a duplája volt a görögnek, most a többéves görög recesszió miatt 3,4-szerese, így a védelmi kiadások dollárösszege Törökországban lényegesen magasabb. Viszont Görögországban nincsenek kurdok, nincs a szomszédban ISIS, és többszereplős szíriai népirtás sem az ő határai mentén történik.

A katonai költségek csökkentése egyébként része volt annak az eddig utolsó ajánlatnak, amit Ciprasz lesöpört az asztalról. Ez is mutatja, hogy a görög miniszterelnök saját ígéretei és dilettantizmusa mellett az otthoni érdekek fogságában is van. A védelmi doktrína hozzáigazítása a realitásokhoz egyelőre nincs napirenden, még akkor sem, ha a társadalmi stabilitás is múlhatna rajta.

Forrás: Világbank, Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.