Még egy kis görög téma, pedig már én is unom. Innen esetleg el lehetne venni egy kis pénzt, és relatíve kevés embernek fájna. Azoknak viszont feltehetően nagyon.
Ezek a védelmi kiadások, amelyek Görögország esetében — a bruttó hazai össztermékhez képest — kirívóan magasak. Az ábra az OECD-országok + Oroszország GDP-arányos védelmi kiadásait mutatja 2013-ra. A nagyságrendek két év alatt nem változnak, az ábra igen tanulságos.
Védelmi kiadások a GDP százalékában 2013-ban
Nem meglepő, hogy a kiadások Izraelben a legmagasabbak. Kis ország, sok és militáns ellenséggel, permanens civilizációs konfliktussal határon belül és kívül. Oroszország éppen most is háborúzik az egyik szomszédjával, és amúgy is egy agresszív hatalomról van szó. Amerika a második világháború óta a világ rendőre + az amerikai haditengerészet járőrözik a világ tengerein és óceánjain, biztosítva a világgazdaság szempontjából létfontosságú világkereskedelmi útvonalakat. A haditengerészet pedig sokba kerül. Aki az elmúlt tíz évben egy híradót is megnézett, az csak kitalálja, mitől félnek a koreaiak, akik 2,6%-kal a negyedik helyen vannak.
De kitől félnek a görögök? OK, ott van Törökország, mint ősi ellenség, de annak megvan a maga baja otthon és most már határain túl is, ráadásul 100 éve nincs valós konfliktus a két ország között. Ráadásul Görögország NATO-országok gyűrűjében van, Törökország per pillanat Görögország katonai szövetségese (!), így tényleg nem világos, miért van szükség ekkora hadseregre. Illetve egy okból biztosan: innen tényleg töménytelen mennyiségű pénzt el lehet lopni, és mivel nemzetbiztonsági szempontból fontos területről van szó, az elszámoltathatóság és transzparencia is intézményi szinten akadályozható. A nominális összegekről annyit, hogy a török GDP a válság előtt dollárban nagyjából a duplája volt a görögnek, most a többéves görög recesszió miatt 3,4-szerese, így a védelmi kiadások dollárösszege Törökországban lényegesen magasabb. Viszont Görögországban nincsenek kurdok, nincs a szomszédban ISIS, és többszereplős szíriai népirtás sem az ő határai mentén történik.
A katonai költségek csökkentése egyébként része volt annak az eddig utolsó ajánlatnak, amit Ciprasz lesöpört az asztalról. Ez is mutatja, hogy a görög miniszterelnök saját ígéretei és dilettantizmusa mellett az otthoni érdekek fogságában is van. A védelmi doktrína hozzáigazítása a realitásokhoz egyelőre nincs napirenden, még akkor sem, ha a társadalmi stabilitás is múlhatna rajta.
Forrás: Világbank, Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.