A leginkább figyelemmel követett esemény ma is Amerikából jön, lévén tegnap kezdte meg kétnapos ülését a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC), amit ma este (magyar idő szerint) 19:00-kor sajtóközlemény követ.
Ahogyan az előző blogbejegyzésből is kitűnt: ma minden szem Amerikára, azon belül is Bernanke-ra szegeződik. A piac további iránymutatást vár a jegybank felől, ugyanakkor nem számít az eszközvásárlási program havi ütemének mérséklésére – ez komoly (negatív) meglepetés lenne. A kockázatos eszközök piacán egyértelműen kiváró hangulat alakult ki, emellett egyre több elemzés foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy meddig tarthat ki a jelenlegi ralli, ami nem csak a főbb fejlett piaci részvényindexeket repítette új történelmi csúcsokra, de a fejlett kötvényhozamok is jelentősen mérséklődtek. Ez persze tovagyűrűzött a feltörekvő kötvénypiacokra is: a devizák erősödésével a kötvényhozamok is jelentősen mérséklődtek, a szűk régiót tekintve a helyi devizás 10 éves államkötvények körében hazánk esetében a legnagyobb mértékben, amit egyértelműen a szeptemberi FED döntés alapozott meg.
Bár a közeljövő amerikai makroadatai kétségkívül torzítottak lesznek és velünk maradt a költségvetési huza-vona következő fordulója is, ráadásul az amerikai 30 éves jelzálogkamatok is „csak” 30 bázisponttal kerültek lejjebb az azt megelőző 120 bázispontos meredek emelkedés után, ami mindenképpen óvatosságra fogja inteni az amerikai jegybankárokat, mégis az látható, hogy a piaci szereplők már-már olyan távoli időpontra vízionálják a tapering kezdetét, hogy én személy szerint nehezen tudok elképzelni egy olyan forgatókönyvet, amiben jövő áprilisig – legalább ideiglenesen – ne inogna meg ez a várakozás, ne érné csalódás a befektetőket. Nem gondolom, hogy a jegybank valamilyen erős állásfoglalással vetne véget a jelenlegi – kissé túlzónak tűnő – optimista hangulatnak, ugyanakkor szerintem már a kommunikáció, a forward guidance kismértékű változása is relatív könnyen csalódást okozhat a következő ülések valamelyikén, lévén extrémnek tűnő várakozások alakultak ki a piacon. Igen komoly kihívás lesz a jegybanki vezetés (valószínűleg már Janet Yellen) számára az, hogy hogyan egyensúlyozzon a gazdasági fellendülés támogatása és az egyre többek által emlegetett (JP Morgan, PIMCO, Blackrock) eszközár-buborék megfékezése között. Ezzel együtt az értékeltségi szintek, pozícionáltsági mutatók, hangulat-indikátorok, technikai mutatók sokasága azt jelzi, hogy megnőtt egy korrekció valószínűsége.