piacok

Miért nem vettünk az Eximbank kötvényből?

by totalreturn 2012. december 6.

A tegnapi Eximbank kibocsátásról mindent megírtak már (itt: http://www.portfolio.hu/vallalatok/penzugy/elkapkodtak_az_eximbank_dollarkotvenyeit_mi_all_a_hatterben.176758.html, vagy itt: http://www.origo.hu/gazdasag/20121205-500-millio-dollar-ertekben-bocsat-ki-devizakotvenyt-az-eximbank.html ), mi nem vettünk belőle, nem tűnt olyan olcsónak.

Persze ez attól függ, mihez viszonyítjuk, ezért is szép a kötvények világa. Tény például, hogy ha a dollárban kibocsátott magyar állampapírokat nézzük, akkor szép felárat fizetett a papír. A 2015-ben és 2020-ban lejáró dollárkötvények eladási hozamait interpolálva egy, az Eximbankhoz hasonló lejáratú államkötvény hozama 4,15% körül lenne, ehhez képest az állami tulajdonú bank 160 bázispontos felára tényleg nem rossz. Legalábbis egy dollárban gondolkozó befektetőnek.

Mi ennél tágabb univerzumot figyelünk. Amikor magyar állami vagy kvázi-állami kibocsátókról beszélünk, az eurós papírok és például a Magyar Fejlesztési Bank papírjai is alternatívát jelenthetnek. Nézzük ezeket a hozamokat: 2018-ban lejáró eurós állampapír hozama 5 százalék feletti, ami az EUR/USD devizakockázat fedezésekor adódó bázissal korrigálva kb. 5,3-5,4% dollárhozammal ekvivalens, ehhez képest már nem olyan attraktív az Eximbank által kínált 5,75%, kibocsátási prémium az eurós hozamok felett alig van az árban.

Az MFB 2016-ban lejáró papírját pedig 6% körüli euróhozamon lehet beszerezni, ez 6,4% körüli dollárhozamot jelent egy majd két évvel rövidebb papírra, a kockázatot tekintve pedig teljesen hasonló (állami tulajdonú bank, állami garancia a papírra) kibocsátóról beszélünk.

A papírok másodpiaci fogadtatása azonban arról tanúskodik, sokan másképp gondolták. A papírt egy nappal a kibocsátás után majd 1%-kal feljebb lehetne eladni. Le lehetett aratni tehát a kibocsátási prémiumnak egy részét, 25 bázispontot csökkent a hozam egy nap alatt. Sok alap szokott erre a kibocsátási prémiumra játszani, mi is csináltunk már ilyet, de a legtöbb alapunkban azért ennél az időtávnál hosszabb horizonton gondolkozunk. Az utóbbi hetekben ezek az új kibocsátások nem igazán teljesítettek jól (jó példa erre a 2017-es lett dollárkötvény, vagy a törökök 2041-es dollár rábocsátása), így nem akartunk beragadni egy olyan papírba, amelynek értékéről nem vagyunk meggyőződve.

A tanulságok nem túl eredetiek: továbbra is látványos az eurós és a dolláros piac szegmentáltsága, és utóbbi még mindig jóval erősebb, IMF megállapodás nélkül is simán elment a papír. Jöhet a tízéves dollár Rephun!

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.