A tegnapi poszt folytatásaként most azt nézzük meg, hogy összességében hogyan alakulnak az élelmiszerárak a világban!
A FAO publikál egy globális élelmiszerindexet, ami a világ minden tájáról 55 élelmiszeripari nyersanyag ármozgását nézi és súlyozza össze a globális élelmiszerexportban elfoglalt súlyával. Az elmúlt tíz évben két komoly ársokk érte az élelmiszerpiacot, az egyik 2007. végén – 2008. elején, a másik 2011-ben. A kettő között volt egy 20%-os esés, ami tompította a kettős árváltozás hatását.
A FAO élelmiszer-árindexének éves változása
Ha nem az élelmiszerárak változását, hanem szintjét nézzük, akkor azt látjuk, hogy az élelmiszerek 2003. és 2008. között több mint 150%-kal emelkedtek, jelentős társadalmi feszültségeket is eredményezve. Aki nem emlékszik, az arab tavasz forrongása mögött is ott volt a hirtelen drágulás, ott pattant el az a cérna, amit a politikai helyzet és a vallási-etnikai folyamatok már eleve feszítettek.
A FAO élelmiszer-árindexének szintje
Talán van némi remény arra, hogy a folyamat most részben korrigálódik és egy pár évig alacsonyabb árakkal szembesülünk, főleg a világnak az a része, ahol az élelmiszerekre fordított kiadások a háztartási jövedelmek jelentős részét felemésztik.
Forrás: FAO, Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.
Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!