Megszületett a feszült figyelemmel várt döntés: nem változtatott az irányadó kamaton a FED. Mutatjuk a legfontosabb ábrát.
A kiadott közleményben nem változott igazán sok mindenben: az amerikai makrogazdasági helyzet egy hajszálnyival kedvezőbben lett feltüntetve, ugyanakkor a leglényegesebb változás az, hogy a globális gazdasági és pénzügyi fejlemények hatással lehetnek a gazdasági aktivitásra és további nyomást gyakorolhatnak az inflációs rátára, ez pedig kedvezőtlenebb. A FED figyelemmel követi a külföldi fejleményeket.
Vagyis az amúgy is igen árnyalt hazai makrogazdasági helyzetet a feltörekvő piaci lassulás bonyolítja és vélhetően ez utóbbi billentette át a döntéshozókat a tartás irányába.
A legfontosabb ábra mégis a döntéshozók jövőbeli kamatpályára vonatkozó várakozásait foglalja össze. Lássuk!
Miért fontos mindez? Az, hogy most végülis emel a FED 25 bázisponttal (esetleg kevesebbel) vagy éppen tartja az irányadó kamatot csak egy döntés, ezt sok további kamatmeghatározó ülés és sok további döntési szituáció fogja követni. Bár nyilván (elsősorban rövid távon) fontos, hogy van e változtatás ma, sokkal fontosabb ugyanakkor, hogy az azt következő években összesen mikor és mekkora emelést vár a piac és mire gondolnak a jelenlegi döntéshozók.
Már csak azért is fontos mindez, mert az elmúlt időszakban nagyon jelentős eltérés alakult ki aközött, hogy milyen időtartam alatt, összesen mekkora kamatemelést vár és áraz a piac, illetve a legfrisebb júniusi előrejelzésben a döntéshozók mit vetítettek előre. Ezt a feszültséget mindenképpen fel kellett oldani.
Első körben ezt csak mérsékelten sikerült: bár a döntéshozók várakozásai is lejjebb kerültek (nagyjából 25 bázisponttal minden lejáraton), ezzel közelítvén a piaci árazáshoz, azonban ez utóbbi még így is lényegesen lejjebb van.
Mi a konklúzió? Az összetett helyzetre tekintettel nem várhattuk, hogy egyértelműen fekete vagy fehér döntést hoz a FED. Nem is lett így, a döntés árnyalt. Nem emeltek, de nagyon valószínű, hogy idén már fognak, ugyanakkor kiemelt figyelmet folytatnak a külföldi fejleményekre is, míg mindezzel összhangban a döntéshozók is némileg alacsonyabb kamatpályát vetítenek előre. A bizonytalanság megmaradt, negatív olvasat még, hogy a FED is árgus szemekel nézi a feltörekvő piaci lassulást és ez óvatosságra inti, ugyanakkor valamelyest tovább fennmaradhat a laza monetáris politika, ami pedig némiképp pozitívan hat a piaci hangulatra.
Apró betűs rész: a fenti írás nem minősül befektetési ajánlásnak, értelemszerűen nem fedheti le az összes forgatókönyvet, egyszerűen csak a szerző saját, jelen információk alapján kialakított pillanatnyi véleményét tükrözi. Mindez a bejövő információk függvényében drasztikusan változhat.
Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!