Fontos technikai szinten a rand árfolyama a dollárral szemben. Merre tovább?
Az e bejegyzés írásakor 11,64-es árfolyam leheletnyi távolságra van a 2008-as 11,88-tól, ami az USDZAR keresztben lokális csúcs volt. A rand 2011. közepe óta gyengül, ezidáig éves átlagban 17%-kal ment feljebb a kereszt (azaz a rand értékének 15%-át vesztette el), és ez több mint duplája annak, amennyi kamatkülönbözetet a deviza kínált. A rand sorsa jól mutatja a válság előtt annyira népszerű ún. carry-stratégiák halálát. A megfontolás alapja az a tapasztalat volt, hogy a kamatprémiumot kínáló devizákat mindig érdemes venni az alacsonyabb kamatú dollárral, euróval, jennel szemben, mert a kamat ilyenkor neked dolgozik, és hosszú távon kompenzál azért, amennyit a vásárolt deviza esetleg gyengül. Esetleg, mivel az elképzelés szerint a magas kamatú deviza általában erősödik.
A carry-traderek sokszor a duplázást is szerették, tehát egy esetleg gyengülés esetén még rávettek a pozira, mondván, hogy így duplán nyerik vissza azt, amit átmenetileg elvesztettek. Az egészben az volt a vicc, hogy tényleg visszanyerték, mert ezek a devizák tényleg visszaerősödtek – egészen 2008-ig. Onnan viszont sokkal döcögősebb volt a menet, 2011-től pedig, amióta a feltörekvő részvények is (éppen a devizahatások miatt) ilyen csúnyán alulteljesítettek, merő szívás volt carry devizában ülni.
Dél-Afrikáról azt kell tudni, hogy rendkívül makacs folyó fizetési mérleg-hiánya van, a válság utáni átmeneti korrekciótól eltekintve nem sikerül elmozdítani a 6%-ról. A gazdaságban infrastrukturális kapacitáshiányok is vannak, különös tekintettel az áramellátásra, ami a nem segít akkor, amikor a nyersanyag-kitermelés ilyen fontos a konjunktúra szempontjából.
Az USDZAR árfolyam az elmúlt 17 évben
Csodálkoznék, ha a deviza csak úgy ukk-mukk-fukk átvinné a 11,88-at, de nem kizárt, mindenestre ezek a történelmi szintek óvatosságr adnak okot. A rand sorsát illetően egyébként a konszenzus nem túl merész, a Bloomberg szerint egy év múlva kb. ott lesz, mint most. De ezt nem kell komolyan venni, mert az elmúlt egy évben végig az volt az átlagos jóslat, hogy az árfolyam ott lesz egy évre rá, mint ahol éppen akkor volt. Ha muszáj lenne benne pozit vállalni, és inkább adnám, mint venném a randot, de az a szerencse, hogy ilyen kényszer alatt nem állok. Így aztán meglátjuk, mi lesz.
Forrás: Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.