Az idei év sok összevissza mozgást hozott, jelentős mértékű irányváltásokat okozva egy csomó piacon. Van pár eszköz, amiben idegtépő semmittevést látunk, és persze olyan is akad, amelyik fontos határszinteken egyensúlyoz.
Az egyik óriási sávozó az euró/dollár keresztárfolyam, amely bő másfél éve nem megy sehova. Most mintha kezdene összeszedni egy kis dinamikát, lefelé, tehát erősebb dollár irányába.
Az euró/dollár keresztárfolyam heti bontásban
A kereszt még egy erősödés esetén egy ±5 százalékos sávban marad kezdetben, ott, ahol 2015 eleje óta pilinszkázik. Az árfolyam történetében nem nagyon volt ilyen hosszú ideig tartó beszűkülés, és kérdés, innen hova megyünk. Egy felfele kitörés esetén még ott van az 1,20-as ellenállás, ami 2004 és 2015 között támaszként szolgált, és bazi nehéz volt anno letörni, így valószínűleg felfele áttörni sem lesz egyszerű. A másik irány kicsit ijesztőbb, ott egy nagy semmi van alattunk. 1,05 alatt jöhetne egy gyors, igen jelentős dollárerősödés. Ezt kiválthatná egy csomó dolog, például egy Fed-kamatemelés. Nem azért mert a Fed olyan magasra emelné a kamatot, ami megnövelni a dollár, mint kamatozó eszköz vonzerejét. A lanyha konjunktúra, az előrehaladott hitelezési ciklus miatt a Yellenéknek nem lenne vér a pucájában komolyan szigorítani, de pusztán az a jel, hogy az amerikai monetáris politikában a döntéshozóknak nem ment el úgy az eszük, mint mindenki másnak, önmagában megnövelheti az ottani eszközök relatív vonzerejét.
Az euró/dollár keresztárfolyam havi bontásban
A másik óriás sávozó a réz. A termelés-növekedés és a globális (első sorban kínai) konjunktúra kicsivel alacsonyabb rézigénye miatt a fém ára 2012 és 2015 vége között elvesztette értékének harmadát, de az elmúlt egy évben sem emelkedni, sem tovább esni nem tudott. Az euró/dollárhoz hasonlóan ez is inkább egy hosszabb trend köztes konszolidációjának tűnik, és a 200 centes árfolyam letörése a válság mélységeit nyitná meg a fém előtt. Felfele első körben a 200 hónapos mozgóátlag az ellenállás, azt kellene letörni ahhoz, hogy a bukósisakot le tudjuk venni.
Gyors ugrás: európai részvénypiac. Itt az az érdekes, ahogy az index ráült a 200 hetes mozgóátlagra. A 200 periódusú mozgóátlag elég fontos bír lenni, és minél hosszabb a periódus, annál inkább. A 200 hetes ezért fontosabb, mint a 200 napos, és hogy még érdekesebb legyen a setup, a letörés esetén egy fej és vállak formára is kvalifikálná magát az árfolyam. Akkor a 304-307 euró közti két 2016-os leszúrás megtartása lenne fontos, egy felfele mozgás esetén viszont jó hírként szolgálna az, hogy az egyébként emelkedő 200 hetesre most úgy ült fel az árfolyam, hogy az előző két esettel ellentétben nem törte azt le. Kemény dió ez így.
A STOXX Europe 600 Index heti bontásban
Végezetül az amerikai kötvények leghosszabb szegmensében látszik most komoly korrekciós lehetőség. A hozamgörbe legvégén történő befektetés hozamát lekövető iShares 20+ Year Treasury Bond ETF árfolyama júliusra kicsit előreszaladt, és 50 alatti heti RSI-je arról tanúskodik, hogy a momentum most lefelé (alacsonyabb árfolyam, magasabb kamat) irányába mutat. A fehér támaszvonal visszatesztje benne van a pakliban.
A iShares 20+ Year Treasury Bond ETF árfolyama heti bontásban
Az, hogy ez akkor most a hozamcsökkenés végét jelenti-e, időhorizont kérdése. Negyedszázados távon egy innen most jelentősen magasabbnak tűnő, 3,5 százalékos kamat sem lenne más, mint a hosszú trend aktuális felső értéke. Mivel a konjunktúra, ahogy írtam, elég érett fázisában van, és a vége felé a hozamok nem szoktak emelkedni, nem fogadnék arra, hogy ebben a ciklusban a több évtizedes trend meg fog tudni fordulni. Az lehet, hogy a mostani emelkedés utáni következő mélypont már nem lesz 2 százalék alatt, de a tartós hozamemelkedés ebben a visszafogott növekedési és inflációs környezetben nem a holnap kockázata.
A 30 éves amerikai államkötvény hozama havi bontásban
Forrás: Bloomberg