Összességében az idén eddig nem volt óriás kasza a részvénypiacokon, bár van, ahol lehetett pénzt keresni. Az elmúlt két és fél hónap huzavonájából eddig a sokszor lesajnált Európa került ki győztesen, de csak bizonyos mérték szerint.
Sok kommentárt nem igényel, az alábbi ábra az európai és az amerikai részvénypiac teljesítményét veti össze úgy, hogy megmutatja a kis- és nagy kapitalizációjú indexek egymáshoz vett teljesítményét is. Mind a négy index 100-ról indul. Amerika az idei évre mínuszban van, Európa masszív pluszban. Régen láttunk ilyen relatív erőt úgy, hogy eközben technikailag is biztató képet nyújtanak az európai piacok.
Főbb európai és amerikai részvények relatív teljesítménye 2015-ben
A történet nem ilyen egyszerű, ugyanis ha a devizahatást is belevesszük, akkor Európa túlteljesítése nem olyan izmos. Az mindig jó kérdés, hogy mit érdemes nézni, saját devizás vagy közös devizás teljesítményt, hiszen ha egy ország/régió annyira bika, akkor minden eszközének jól kellene teljesíteni. Európa esetében nem így van, jóllehet, ez egészen a legutóbbi időkig alapvetően a dollár mindennel szembeni erősödése volt, mintsem az euró gyengélkedése. Mindesetre a teljes kép kedvéért nézzük meg a piacok dolláros teljesítményét is. Itt az MSCI Small Cap index kivételével az amerikai piacon forgó ETF-eket hoztam, ahol az Európát leképező ETF-ben nincs fedezve a devizakitettség, így az a részvény- és a devizapiac együttes hatását mutatja. Az EU small cap indexet dollárra tettem át, az S&P és a Russel helyett pedig megfelelő ETF-ek (SPY és IWM) szerepelnek.
Főbb európai és amerikai részvények devizahatást is tartalmazó relatív teljesítménye 2015-ben
Összességében ez így is komoly európai teljesítmény, és nyilván nem véletlenül.
Forrás: Bloomberg
Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.