piacok

Richter – Befektetési döntés és ami mögötte van

by totalreturn 2015. február 16.

Az utóbbi időszak egyik legizgalmasabb befektetési sztorija nekünk, kötvényeseknek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által kibocsátott Richter részvényre átváltható, 2019-ben lejáró eurós kötvénye, a szakzsargonban csak Hustho-ként emlegetett papír volt.

Több kis- és nagybefektető még könnyes szemmel emlékszik vissza a fenti papír elődjére, a hasonló tulajdonságokkal bíró 2014-ben lejáró Hustho-ra, amely vonzó hozamfelárat biztosított a devizakockázat fedezése után a magyar állampapírok felett és amelyet a kibocsátó majd egy évvel a lejárata előtt visszavásárolt 103,5%-ös árfolyamon.

Az új, 2019-ben lejáró Hustho kibocsátása kötvényes szempontból már nem volt túl vonzó. Mivel a papírokat 2,78%-os hozammal bocsátották ki akkor, amikor a hasonló lejáratú magyar eurós állampapírok 4,2% környékén forogtak a másodpiacon, egy kötvénybefektető inkább adta vissza a 2014-es Hustho-ját és vett belőle magyar eurós állampapírt, mint forgatta volna tovább 2019-es Hustho-ban.

Egy átváltható kötvény lehetőséget ad a birtokosának, hogy megfelelő feltételek teljesülése esetén egy meghatározott számú részvényre váltsa a kötvényét. Az instrumentumot tekinthetjük úgy, mint egy értékpapírt, amely két tulajdonságot testesít meg: egyszerre tartalmazza egy egyszerű kötvény- és egy európai vagy amerikai vételi opció jellemzőit. A szóban forgó papír lehetőséget ad a futamideje alatt bármikor arra, hogy a befektető a Hustho kötvényét Richter részvényekre váltsa, ha a részvény árfolyama eléri a 19,2109 eurót (306,6-os árfolyammal számolva közel 5890 –es részvényenkénti árfolyamot jelent forintban).

Ez a viszony sokáig fenn is állt a Hustho és a magyar eurós állampapír között, azonban a globális és hazai környezet miatt az eurós magyar állampapír idén január közepére már csak 1,66% környéki hozammal forgott, a Hustho-val pedig ebben az időszakban 3%-os hozammal kereskedtek. A kötvény relatív leértékelődése mögött a Richter-részvények árfolyamának esése húzódik meg, amelynek köszönhetően az átváltható kötvényben lévő amerikai call opció ára gyakorlatilag nulla közelébe csökkent.

Forrás: Bloomberg

Ha viszont egy átváltható kötvényből kiárazódik az opció, akkor a racionalitás azt diktálná, hogy a papírral hasonló kondíciókkal kezdenek el kereskedni, mint az azonos credit kockázatot megtestesítő állampapírral plusz egy kis likviditási prémium. Mivel nem ez történt ezért azt gondoltuk, hogy jó beszállási lehetőséget jelent a 100-130 bázispontos felár a magyar állampapírok felett.

Forrás: Bloomberg

Az ábrán az látszik, hogy a Hustho árfolyama (sárga) elszakadt a Richter részvények árfolyamától (fehér) és mintha a befektetők elkezdtek volna kötvényként kereskedni a papírral. Ha valaki elég türelmes volt, akkor jelentős profitot tudott realizálni a papírokon, amelyek a mai napon már csak 67 bázispontos felárral kereskednek a magyar állampapírhoz képest (első ábra).

 

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.