Ma beszél Janet Yellen Jackson Hole-ban. Az elmúlt években úgy jött ki a lépés, hogy Bernanke majdnem mindig mondott itt valami fontosat, ezért a piacok nagyon várják, milyen üzenetet közvetít az itt először nagybeszédet mondó új Fed-elnök. Várakozások szerint visszatér a rendezvény régi kerékvágásba, inkább analitikusabb lesz, mintsem guidance-jellegű, amire Yellen előadásának címe is utal: „Labor Markets”. A sok ábráról, amit ezzel kapcsolatban be lehetne mutatni, most három egyszerűt hozok és értelmezek, amit nem árt tudni.
Az első: total non-farm payrolls, azaz az alkalmazásban állók létszáma.
A mezőgazdaságon kívül alkalmazásban állók teljes létszáma (Non-farm payrolls total)
Forrás: Bloomberg
2014-re az amerikai munkaerőpiac egy mérték szerint maga mögött tudta a válságot: májusban már annyi embernek volt állása, mint a válság előtti csúcson. Ha így nézzük, a munkaerőpiac megjavult, sőt, folyamatosan javul. Ez persze így ebben a formában nem a teljes igazság, sokan nem találtak munkát azok közül, akik akkor elvesztették és helyettük a pályakezdők léptek be, magas a kényszerből részmunkaidősök aránya is, de munkája annyi embernek van, mint annak előtte.
Viszont: a munkaképes korú lakossághoz képest nézve majd három százalékponttal kevesebben vannak állásban, mint 2007-ben. Így nézve a munkaerőpiac továbbra is laza, nem csoda, hogy jelentős bérfeszültség továbbra sem látszik.
Alkalmazásban állók a munkaképes korú lakossághoz viszonyítva
Forrás: Bloomberg, OECD, saját számítás
Ez azért jelentős, mert ugyan a foglalkoztatási számok hóról hóra jók, mégsem kell attól félni, hogy a Fed kézifékes fordulót vesz a monetáris politikát illetően. A pénznyomda ugyan nem fog örökké tartani, sőt, lassan ideje, hogy vége legyen, de az agresszív szigorra elvileg nincsen ok. Ennek fő oka, hogy az amerikai demográfia a fejlett országok között kivételes abban a tekintetben, hogy a munkaképes korú lakosság folyamatosan növekszik. Vannak ugyan összetételbeli hatások, növekszik a munkaerőpiaci aktivitását tekintve kicsit lazább spanyolajkú lakosság aránya, de ez a lényegen nem változtat: van még munkaerő-tartalék.
A munkaképes korú lakossághoz éves növekedése
Forrás: Bloomberg, OECD, saját számítás
Azon el lehet filozofálni, hogy vajon ez az employment-to-working-age-population ratio ciklikus vagy strukturális okok miatt alacsony, hiszen már a 2007-es csúcs is elmaradt a dotcomos maximumtól, de mivel erre egyelőre nincsen kielégítő válasz, a Yellen minden bizonnyal „on the one hand.., but on the other hand…” szavakkal fog beszélni a kamatpolitikát hosszú távon legjobban meghatározó folyamatokról.
Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!