- Király-Kovács Mátyás, VIG Alapkezelő –
Külföldi befektetők eladásai helyezték nyomás alá a forint árfolyamot. A nemzeti valuta gyengülése egyértelműen jelzi, hogy változik a széljárás a piacon és a befektetők újraértékelik a kockázatokat.
Forint árfolyam
forrás: Google Finance
Egyrészt a magyar kamatcsökkentési ciklussal folyamatosan csökken a forint kamat előnye, miközben a nagy jegybankok közül az amerikai Fed és az Európai Központi Bank éppenhogy további kamatemeléseket helyezett kilátásba. Ettől persze csak még kevésbé lesz vonzó a külföldi befektetőknek forintban tartani a pénzt.
Pedig az idei év eleje még jelentős külföldi vásárlásokkal indult a hazai állampapír-piacon: májusra az év eleji 5150 milliárd forintról 7400 milliárd forint fölé emelkedett a külföldiek forintos kötvényállománya. Június közepével azonban hatalmas fordulat következett be. Néhány hét leforgása alatt több, mint 1000 milliárd forint volt a nettó eladás, azaz ennyivel csökkent a külföldiek által tartott forintos kötvények értéke:
forrás: MNB, VIG AM
Másrészt a hazai fundamentumok egyelőre nem mutatnak javulást: az EU-s pénzekkel kapcsolatban továbbra sincs érdemi előrelépés, miközben a magyar költségvetés komoly kihívásokkal küzd a bevételek elmaradása és a megugró (kamat)kiadások miatt. A forint további gyengülése az MNB kamatcsökkentési ciklusát is lefékezheti az előttünk álló hónapokban.
„A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.”