Ez persze annyira biztos, mint amennyire a grafikonok biztos támaszt adnak az elemzéshez. A feltörekvő és a fejlett részvények egymáshoz képesti relatív teljesítménye viszont az elmúlt harminc évben igen tetszetős dinamikával változott, tulajdonképpen egy teljes szinuszgörbét fejezett be, amikor 2010. vége felé tetőzött. Ha a jövő olyan lesz, mint a múlt (ami persze korántsem biztos), akkor még előttünk van a relatív korrekció egyharmada, amiben a feltörekvő részvények relatív értékük negyven százalékát veszthetik még el. (Ez annyit jelent, hogy ha pl. a fejlett részvénypiacok innentől oldalaznak, akkor a fejlődők esnek 40 százalékot. Ez így persze nem valószínű, inkább további esés várható mindkét indextől, csak a feltörekvők teljesítménye lesz a kettő közül rosszabb.)
Az MSCI Emerging Markets Index és a MSCI World Index egymáshoz vett relatív ára 1987. óta
A teljesség igényével az ábrához annyit hozzá kell adni, hogy mindkét index a részvények dollárárát méri, a felett mintegy index fele amerikai részvény, tehát az alulteljesítés egyik forrása eddig a feltörekvő devizák leértékelődése volt. Ha simán a saját devizában mért részvényárakat nézzük, akkor nem ennyire egyértelmű a helyzet, én legalábbis semmi okosságot nem tudok kiolvasni ebből a relatív teljesítményt mutató ábrából.
A fejlődő és fejlett részvények relatív ára saját devizáikban mérve
Ami az értékeltséget illeti, az idősor csak 1995-től áll rendelkezésre, de ez is tartalmazza a két piac relatív teljesítményének a mélypontját, az 1998-2000-es periódust. Ezek szerint a két piac relatív árfolyam / könyv szerinti érték-hányadosának (price-to-book), valamint a relatív árfolyam / árbevétel (price-to-sales) hányadosának is van még hova esnie. (Azért nem az árfolyam / nyereség hányadost nézem, mert annak profitrecesszió idején, amikor a nyersség nulla, vagy negatív, semmi értelme nincs. Normál profitráták esetén az ár / árbevétel hányados mozgása jobban értelmezhető.)
A fejlődő és fejlett részvények relatív árazása
Forrás: Bloomberg