piacok

Tényleg a demokratákat szereti a tőzsde?

by totalreturn 2015. október 29.

Lehet, hogy csak szerencse?

A cikkben hivatkozott kutatás, amit a Princetown Egyetem kutatói készítettek, azt mutatja, hogy az elmúlt 64 évben valóban jobban teljesítettek a tőzsdék a demokraták alatt, mint a republikánus elnökök regálása idején. Azonban nem csak a piacok teljesítményét értékelték, hanem olyan alapvető makrogazdasági mutatókat és gazdasági eseményeket is összevetettek, mint a GDP, a munkanélküliség, a jövedelmek alakulása, a recessziók, az infláció. A Trumantól Obamáig tartó időszakban látványosan jobban teljesítettek a piacok a demokrata elnökök alatt. A második világháború utáni évektől napjainkig évente átlagosan 9,7 százalékkal nőtt az amerikai részvénypiac a demokrata, és 6,7 százalékkal a republikánus elnökségek idején.

/Forrás: CNN Money/

A kutatást vezető professzor szerint a tendencia nem feltétlenül kötődik a vezetés politikai szinezettségéhez, az amerikai gazdaság teljesítménye sokszor alakult a globális világgazdasági események nyomására, például a nagyobb recessziók, vagy éppen az olajválság idején. Érdekes összefüggés a cikk szerint az is, hogy a „pénz inkább a republikánusoknál van, mégis a demokratákat szereti jobban”. Nos, úgy tűnik, a demokraták valamit jobban csinálnak, legalábbis az amerikai gazdaságot elsődlegesen pörgető személyes költés az ő regnálásuk idején lódul meg jobban.

Ford volt a legmenőbb, Nixon és az ifjabb Bush buktatta a piacot is

Az összegzés szerint Gerald Ford elnöksége idején (1974 – 1977 január) volt al egnagyobb piaci fellendülés az Egyesült Államokban, ahol az S&P 500 tőzsdeindex csaknem 19 százalékkal emelkedett. A princetown-i professzorok azonban hozzáteszik azt is, hogy itt több külső tényező is Ford kezére játszott. A világgazdaság jól teljesített, a nixoni visszesés utáni felívelés az amerikai ipar és a szolgáltatások aranykora volt, az olajpiacon még nyoma sem volt a krízisnek. A két legrosszabb teljesítmény viszont republikánus elnökökhöz kötődik. Ugyanez a tőzsdeindex Nixon idején 5,1 százalékka, George W. Bush elnöksége alatt pedig 4,6 százalékkal esett éves alapon számolva.

/Forrás: CNN Money/

A kutatás legfőbb megállapítása, hogy nincsen szigorú törvényszerűség az elnök politikai hovatartozása és a piaci teljesítmény között. Nincsenek kisujj-szabályok, és jósolni sem lehet. Van egyanakkor egy nagyon érdekes trend a vizsgált időszakban. Kiderült ugyanis, hogy a legjobb kombináció az volt, ha a republikánus elnök mellett republikánus többségű volt a kongresszus, és csaknem ilyen jó volt a teljesítmény, ha demokrata elnök mellett volt republikánus a kongresszus. Elképzelhető tehát, hogy a kulcs inkább a törvényhozás politikai összetételében rejlik, és nem az elnök személyében.

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.