elnökválasztás tőzsde usa

Trump: új elnök, új intézkedések, új vezetők a tőzsdéken?

by Total Return 2024. november 7.

Richter Péter, VIG Alapkezelő

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökévé, és ezzel az ország történetének egyik legellentmondásosabb politikai visszatérését érte el a Fehér Házért folytatott küzdelemben. A 78 éves Trump példátlan versenyt nyert, amelynek során túlélt két merényletkísérletet, bűncselekmények miatt elítélték, és végezetül legyőzte időközben Joe Bident váltó demokrata jelöltet, Kamala Harrist. Grover Cleveland 1892-es második győzelme óta ő az első elnök, aki egy ciklus kihagyás után vissza tudta szerezni az elnöki széket.

De vajon hogyan hatnak az új elnök intézkedései a részvénypiacra?

Trump első hivatali ideje alatt az S&P 500 63%-kal emelkedett. Ez jelenleg Joe Biden teljesítményét is felülmúlja, bár abból még három hónap hátra van. Ráadásul 1947 óta a demokrata elnökök alatt az átlagos éves részvénypiaci hozam 10,8%, míg a republikánus elnökök alatt csupán 5,6% volt, így egyelőre az elmúlt két amerikai elnök is felülteljesít. Sőt, Trump elnöknek az a balszerencse jutott, hogy ő volt hivatalban, amikor az elmúlt több mint egy évszázad legsúlyosabb világjárványa arra kényszerítette az amerikaiakat, hogy majdnem egy teljes évig otthon maradjanak, a gazdaság pedig zuhanórepülésbe kezdett. Lehet vitatkozni arról, hogy a Covid-19 kezelése hogyan hatott a gazdaságra és ezen keresztül a tőzsdére, de a koronavírus bármelyik elnök számára rossz hír lett volna. Trump a hivatali ideje alatti részvénypiacot az elnöki sikereinek mutatójának tekinti, így első ciklusára nem lehet panasz.

Mi jöhet most? Új ciklusára több olajkitermelést, kemény bevándorlási politikát, magasabb import vámokat ígér, és kevesebb szabályozást és alacsonyabb adókat helyez kilátásba a nagyvállalatok számára. Az intézkedések nagyobb költségvetési költekezéssel és protekcionizmussal járhatnak, összességében erősebb növekedést és inflációt vetítenek előre, ami pozitívan hathat a részvényekre. A Goldman Sachs amerikai befektetési bank becslése szerint a társasági adókulcs 21%-ról 15%-ra történő csökkentésének terve mintegy 4%-kal növelné az S&P 500 vállalatok profitját.

De nézzük meg, hogy Trump tervezett intézkedései milyen hatással lehetnek a részvénypiacokra, amely teljesítménye a választásokat követő szezonalitás és a bizonytalanság kiárazódása miatt amúgy is pozitív szokott lenni. Az elmúlt 20 évet figyelembe véve a választást követő évben az S&P 500 átlagosan több mint 20%-ot tudott emelkedni. Az egyes szektorok és régiók teljesítményét a gazdasági ciklusok, iparági kilátások is nagymértékben befolyásolják, de lássuk Trump ígéretei melyik részvényeknek kedvezhetnek, vagy árthatnak.

Régiós hatások

(+) Amerikai részvények

Az amerikai gazdaságra Trump legújabb vám tervei lehetnek a legnagyobb hatással. Az elnök az első ciklusa alatt mintegy 380 milliárd dollárnyi import árura vetett ki vámokat. Most sokkal szélesebb körű intézkedéseket ígér, többek között az összes importált árura 10%-20%-os, a kínai termékekre pedig 60%-os vámot vetne ki. Az „America First” politika és az import vámok kivetése az amerikai részvénypiacok felülteljesítését vonhatja maga után a feltörekvő piacokkal (például Kínával) és Európával szemben.

(+) Kelet-közép-európai régiós részvények

Donald Trump egyszer azt állította, hogy egyetlen nap alatt véget vetne az orosz-ukrán háborúnak, ha újra elnöknek választják. Ha ez nem úgy valósulna meg, hogy az oroszok összes követelésének végül enged Ukrajna, akkor akár egy tűzszünet, vagy a teljes lezárása a háborúnak jelentős felértékelődést jelentene az olcsó Kelet-közép-európai régiós részvényeknek.

(-) Európa és feltörekvő piacok

Az európai növekedés jelenleg is sérülékenyebb, mint az amerikai, így egy kereskedelmi háború tovább ronthatja az európai kontinens növekedési kilátásait. Emellett a Kína ellenes retorika is erősödhet, az új elnök legalább 60%-os vámot tervez kivetni minden kínai árura.

Szektor és stílus hatások

(+) Amerikai kis kapitalizációjú részvények

A kisebb kapitalizációjú amerikai részvények is profitálhatnak Trump új intézkedéseiből, hiszen ezekre a vállalatokra kedvezően hatna a protekcionizmus és az „America First” politika, az adócsökkentések, illetve a feldolgozóipari kapacitások újra amerikai földre való telepítése is.

(+) Pénzügyi szektor

Az előző Trump-kormányzat idején a korábbi elnök viszonylag barátságos volt a bankszektorral, a deregulációt és a pénzintézetek felügyeletének laza megközelítését támogatta. Emellett a gazdasági aktivitás javulása és a rövid oldali hozamok emelkedése szintén kedvező lehet a pénzügyi szektornak.

(+) Energia szektor

Az energiaszektort széles körben tekintik Trump egyik kedvezményezett iparágának, köszönhetően a korábbi “drill, baby, drill” („fúrj, bébi, fúrj”) kijelentéseinek. Kampányában az olajtermelés szabályozásának enyhítését és a fosszilis energiahordozók favorizálását, az általa „folyékony aranynak” nevezett olaj- és gázkitermelés új hullámát ígérte.

(-) Megújuló energia szektor

Trump már régóta „hoax”-nak tartja az éghajlatváltozást, szidalmazza Biden klíma politikáját, elutasítva például az olyan fenyegetéseket, mint a tengerszint emelkedése (legutóbbi  ciklusa alatt mintegy 100 környezetvédelmi törvényjavaslatot próbált visszavonni. Trump a napenergiát és a szél energiát drágának tartja, így ezúttal a zöld energiára fordított kiadások visszafogására, a létfontosságú nemzetközi éghajlatvédelmi megállapodásokból való kilépésre tett ígéreteket.

Van azonban arra esély, hogy Trump második ciklusa más lesz, mint az első volt. Miután az első alkalommal nem számított rá, hogy megnyeri a választást, kevésbé volt felkészülve. Most viszont volt ideje, és hozzáértő emberekkel vette magát körbe. Ez utóbbi pedig kevésbé radikális intézkedéseket jelenthet. Az biztos, hogy szorosan kell követni az új intézkedéseit és azoknak a vállalatokra gyakorolt hatását, illetve érdemes bekövetni az új elnököt a X és a Truth Social média platformokon is. Az első ciklusa alatt ugyanis előszeretettel jelentett be gazdasági intézkedéseket közösségi média profiljain.

 

A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.” 

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.