Király-Kovács Mátyás, VIG Alapkezelő
Az augusztus elején közölt amerikai makroadatok a várakozásoknál valamivel gyengébb gazdasági jövőképet vetítettek előre, ezért a befektetők a korábbi 1-2 helyett már 4-5 kamatvágásra számítanak 2024-re. Az agresszívabb kamatcsökkentési várakozások hátterében az áll, hogy a gazdaság lassulását nem várók tábora jelentősen csökkent az elmúlt hónapban (18%-ról 8%-ra), miközben a puha gazdasági landolásra (soft landing) fogadó befektetők aránya tovább nőtt, és valamennyivel bővült a hard landing (kemény landolás) gazdasági forgatókönyvre fogadók aránya is. Azaz bővült a recessziót várók tábora.
Milyen gazdasági környezetre számítanak a befektetők az USA-ban?
De mitől is romlottak ezek a gazdasági kilátások?
A várakozásoktól jóval elmaradó júliusi munkaerőpiaci jelentés közzétételét követően ugrottak meg a gyorsabb gazdasági lassulással kapcsolatos várakozások, ami a kötvényhozamok meredek zuhanásával és a részvényindexek érdemi korrekciójával járt együtt. Júliusban mindössze 114.000 új munkahely jött létre az USA-ban, ami jóval elmarad az elmúlt év havi 200.000 fő feletti bővülési ütemétől. Emellett a munkanélküliségi ráta is megugrott (4,1%.ról 4,3%-ra) – ilyen magas értékre 2021 októbere óta nem volt példa.
Ugyanakkor a júliusi munkaerőpiaci jelentés számait azonban érdemes fenntartásokkal kezelni, ugyanis több tényező is torzíthatja az adatokat. A vártnál kevesebb új munkahely létrejöttében a júliusban tomboló Beryl hurrikán is szerepet játszott, a munkanélküliségi ráta emelkedésében pedig a munkaerő kínálat jelentős emelkedése. A nettó bevándorlás ugyanis tavaly több mint 1 millió főt tett ki, idén pedig egyes becslések szerint megközelítheti a 2 milliót (ráadásul az amerikai népesség a természetes szaporulatnak köszönhetően is évről-évre bővül). A munkaerőpiaci jelentés óta közzétett amerikai makrogazdasági adatok egyelőre nem erősítettek rá a hard landing forgatókönyvre: a heti munkanélküli segélykérelmek száma csökkenést mutatott, az ISM szolgáltatóipari konjunktúra-jelentése pedig ismét expanziót jelez előre a szektorban (a szolgáltatások az USA GDP-jének mintegy háromnegyedét teszik ki!). A szolgáltató szektorban készített foglalkoztatási felmérés pedig létszámbővítést prognosztizál. Emellett a kemény gazdasági adatok (kiskereskedelem, ipar) is inkább a recesszió nélküli, soft landing forgatókönyv valószínűségét erősítik. Egyelőre tehát nem látszik, hogy az USA gazdasága érdemben lassulna.
Hogyan tovább?
A növekedési kép romlása miatt most az idei évre négy, egyenként 25 bázispontos kamatcsökkentést áraznak a befektetők 2024-re. Ez azt jelentené, hogy a Fed soron következő szeptemberi, novemberi és decemberi kamatdöntő ülésén is vágásra számítanak a befektetők, amelyből az egyik ráadásul 50 bázispontos lehet.
A fenti ábrán látható, hogy a kamatcsökkentési várakozások nagyon széles tartományban mozogtak idén: január közepén még hétszer 25 bázispontos kamatcsökkentésre számítottak, az év közepéhez közeledve azonban már csak 1-2 kamatvágást árazott a piac. A szeptemberi kamatcsökkentés most betonbiztosnak tűnik és az inflációs folyamatok oldaláról is alátámasztható: júliusban 2,9%-ra lassult a fogyasztói árak 12 havi növekedési üteme. Tehát folytatódik a dezinfláció, még ha a korábbinál lassabb ütemben is.
A novemberi és a decemberi kamatcsökkentés azonban korlátokba ütközhet, ha megtorpan a dezinflációs trend. A Fed 2%-os inflációs céljától ugyanis továbbra is messze vagyunk. Ha a havi munkaerőpiaci riportok továbbra is 200.000 körüli munkahely létrejöttéről számolnak be, akkor várhatóan csak 1-2 kamatvágás lesz idén a jelenleg várt 4 helyett, ez pedig némi korrekciót hozhat a részvény- és kötvénypiacokon is.
„A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.”