egyéb érdekesség makrofolyamatok

Világpénz lesz-e a jüan?

by totalreturn 2015. április 21.

Sokan már régóta készülnek arra, hogy a jüan/renmimbi a dollárhoz vagy az euróhoz hasonlóan likvid világpénz legyen, hangsúlyozva az ország világkereskedelemben, illetve nemzetközi politikában betöltött egyre jelentősebb szerepét. Nem kizárt, hogy a deviza az SDR kosarába is bekerül, ezért egyre nagyobb a figyelem iránta.

A „világpénz” fogalom nagyjából azt jelenti, hogy az adott deviza a három főbb funkciót (medium of exchange, unit of account, store of value) nemzetközi viszonylatban is el tudja látni, azaz fizetnek benne, mérik vele egyes javak, szolgáltatások egymáshoz képesti értékét, illetve megtakarítanak benne azok is, akik az adott országnak nem állampolgárai. Akik a nyugat alkonyáról álmodnak, azok számára a feltörekvő Kína devizája ideális jelölt a dollár globális hegemóniájának megtörésére.

De mit mutatnak nekünk az adatok? Januárban nagy visszhangot váltott ki a hír, miszerint a SWIFT keretien belül lebonyolított fizetési forgalomban 2014. decemberére jüan már az ötödik legfontosabb deviza lett.

Egyes devizák sorrendje a SWIFT forgalmán belül

Ez igazán szép teljesítmény, jól mutatja a deviza szerepének növekedését. Az némileg árnyalja a képet, hogy ez a forgalom meglehetősen ingadozó, mert például februárra a CNY a 7. helyre csúszott vissza.

Még inkább relativizálja a hírt, ha megnézzük az egyes devizák súlyának tényleges nagyságát a fizetési forgalmon belül. Még a decemberi adat mellett is azt lehet mondani, hogy a jüan jelentősége a nemzetközi fizetésekben eltörpül a dollár, az euró, valamint a dobogós angol font mögött. Ennek sok oka van, például a deviza teljes konvertibilitásának hiánya is megakadályozza, hogy a mostaninál lényegesen nagyobb szerepet töltsön be a világ devizái között. A világpénz-szerepre tehát még várni kell.

Az egye devizák súlya a SWIFT forgalmán belül 2014. decemberében

Kicsit zavaros egyébként, hogy végül hogyan is nevezzük a kínai devizát. A pénz neve hivatalosan renmimbi, és az egységét hívják jüannak, szemben a megszokott metódussal, amikor a pénz elnevezése egyben az egységnyi mértéket is jelenti.

Forrás: SWIFT

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

 

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.