piaci érdekesség

Volatilitás

by totalreturn 2014. október 20.

Ismert, hogy eső piacon megnő a volatilitás, és ez az elmúlt kétheti zakóban sem volt másképp. Az amerikai részvények körüli opciós piacban árazott volatilitás nagy vonalakban való követéséhez a VIX indexet és társait használjuk, de érdemes megnézni, hogy a részpiacokon, illetve konkrét opciók esetén hogyan is szállt el a piac, már csak azért is, mert pénteken este a legnagyobb kötési állományú havi opciós lejárat volt.

Az S&P 500-ra és a Nasdaq 100-ra szóló opciók esetén az egyszerűség kedvéért az éppen 3 hónapos és éppen ATM put opciók volatilitását mutatja ez az ábra. A put-call paritás miatt értelemszerűen a call opciók volatilitása is adott. Amint látszik, mindkét indexre nagyjából másfélszeresre ugrott föl az implied vol, ami egyébként történelmi összehasonlításban nem is annyira magas.

Az S&P és Nasdaq 100 3 hónapos ATM opciós volatilitása

Ez persze csak a felszín, az egyes opciók szintjén sokkal izgalmasabb dolgok történnek. Például a novemberi lejáratok implied volja már szeptember óta folyamatosan emelkedik, ráadásul úgy, hogy az ábrán látható strike egyre közelebb volt az ATM-hez, ami mindig a legalacsonyabb volatilitású opció. Annak ellenére, hogy szeptember 1. és október 15. között a lejáratig hátralevő idő majdnem 60%-a letelt, a végig OTM 1800-as put opció ára 10 dollárról a szerdára 31 dollár 55 centig ment fel záróban, de a piac mélypontján 50 dollár is volt! Hiába ment el tehát az idő több mint fele, az időérték részleges kiesését sokszorosan túlkompenzálta a volatilitás emelkedése.

1800-as kötési árfolyamú november 21-i S&P 500 put opció volatilitása az elmúlt három hónapban

Ennél még durvább az iShares MSCI Brazil ETF, ahol a novemberi végig OTM put már 68%-os volatilitással fut. A papírban az S&P-vel ellentétben fennragadt a vol, stabil idegrendszerrel kell rendelkeznie annak, aki ebben árat jegyez.

iShares MSCI Brazil ETF november 21-i 40-es put implied vol-ja

 

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!

* Hozzájárulok, hogy az VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.